W Szczecinku powstaje wspólnota, która zamierza praktykować ideę ekologii integralnej, zgodnej z nauczaniem Kościoła, i zapalać do tego innych.
Dobre inicjatywy warto propagować. Te ekologiczne podejmowane przez niektóre parafie i szkolne koła Caritas zainspirowały wiernych kościoła pw. Ducha Świętego w Szczecinku. Wymarzyli sobie wspólnotę Ambasadorów Bożego Stworzenia i wygrali jeden z pięciu grantów w wysokości 12,5 tys. zł na inicjatywy ekologiczne w parafii.
- Początkowo mieliśmy wiele odrębnych pomysłów - mówi s. Beata Słaby ze Zgromadzenia Służebniczek Dębickich. - Dzięki dyskusjom i podpowiedziom koordynatorów programu zdecydowaliśmy się założyć wspólnotę, która przeprowadzałby różne działania i zapalała do tego innych. Nazwaliśmy ją Ambasadorzy Bożego Stworzenia, ponieważ chcemy być obrońcami Bożego stworzenia na szerszą skalę.
Podstawowym celem grupy jest promocja idei ekologii integralnej, zgodnej z nauczaniem Kościoła zawartym w encyklice papieża Franciszka Laudato si'. - W niej jest tyle treści i wołania papieskiego, tyle wołania świata, na które chcemy odpowiedzieć - wyjaśnia służebniczka dębicka. - Mamy świadomość, że ekologiczne nawrócenie naszej społeczności, choć zaczyna się od małych kroczków, to praca na lata. Dlatego tworzymy wspólnotę stałą i międzypokoleniową.
Zaproszenie do rodzącej się grupy wybrzmiało podczas ogłoszeń parafialnych. Odzew był natychmiastowy - już w pierwszym tygodniu do wspólnoty zgłosiło się 20 osób.
Ambasadorzy będą organizować rajdy piesze i rowerowe wokół jeziora, dzień z hulajnogą i rolkami, konkurs na najciekawszy karmnik, lekcje o naturalnych kosmetykach. A przede wszystkim - zapobiegać marnotrawstwu. W tym celu w domu parafialnym zaadaptowano pomieszczenia na zaplecze kuchenne i salon, w których będą przetwarzane produkty z krótkim terminem do spożycia, a gotowe dania będą zanoszone ubogim. Tu także będą zapraszane ubogie rodziny, które - zanim dostaną posiłek na talerze - wspólnie go przygotują.
Nie zabraknie formacji, choć w pandemii część odbędzie się online. Redemptoryści przybliżą temat ekologii integralnej w nauczaniu Franciszka, w ekosalonie powstanie biblioteczka z 20 egzemplarzami jego encykliki (jej fragmenty będą czytane podczas zajęć), konkursy tematyczne sprawdzą ekologiczną wiedzę młodzieży, a plastyczne - dzieci. Na parafialnym Facebooku dostępny będzie ekorachunek sumienia i kodeks młodego ekologa. - Chcemy w różny sposób zapalać do poznawania encykliki Laudato si' - zapowiada s. Beata.
- Warto na aspekt ekologiczny popatrzeć od strony Pana Boga i uczyć się mądrego, wyważonego podejścia. Kościół ma tu rolę edukacyjną - stwierdza proboszcz o. Arkadiusz Sojka, redemptorysta. - Dzięki tej wiedzy można swoje proekologiczne działania motywować nie tyle oszczędnością pieniędzy, co szacunkiem do stworzenia, które jest darem Bożym dla człowieka.