Nowy numer 24/2021 Archiwum

Święta w blasku tej świecy

Być może w tegoroczną Wigilię poczujemy się bardziej samotni niż zwykle. Wigilijna świeca przypomni o bliskości Chrystusa i rodziny, a dochód z niej wesprze ubogie dzieci w Polsce i za granicą.

Caritas wznawia doroczną akcję charytatywną Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Na świąteczne stoły w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej trafi 50 tys. świec, z których dochód wesprze najuboższe dzieci i młodzież w diecezji, a także w Wenezueli i w greckich obozach dla uchodźców.

W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne, święta Bożego Narodzenia spędzimy być może w mniejszym gronie niż zazwyczaj. Niektórzy zasiądą do wigilijnej wieczerzy samotnie. Jak mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej, tym wyraźniejszym symbolem staje się wigilijna świeca Caritas, która od blisko trzech dekad znajduje miejsce na świątecznych stołach Polaków.

– Świeca oznacza Chrystusa, który rodzi się w ciemności jako światłość świata. W ten sposób Bóg objawił swoją miłość ludziom. Świeca wigilijna jest również symbolem naszej miłości do bliskich – mówi dyrektor. – Być może w wieczór wigilijny jej światło będzie miało nie tylko radosny, ale i smutny wydźwięk. Tym mocniej przemówi do nas jej znaczenie.

Świece – duże i małe – trafiły do wszystkich 221 parafii naszej diecezji, można je również nabyć w centrali Caritas w Koszalinie.

Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na różnego rodzaju działania na rzecz dzieci i młodzieży z diecezji. Większość pieniędzy pozostanie w budżecie parafii. Wolontariusze rozpoznając lokalne potrzeby przeznaczają je każdego roku na kolonie, ferie, wyjazdy. W tym roku niektóre Caritasy opłaciły z tych środków zakup laptopów dla uczniów realizujących zdalną naukę, rehabilitację dzieci i młodzieży, leczenie specjalistyczne, drogie operacje.

10 groszy z każdej świecy Caritas trafi do ubogich dzieci w Wenezueli. Dodatkowo Caritas diecezji – podobnie jak w ubiegłym roku – przeznaczy część środków na sfinansowanie Wigilii i drobnych podarunków dla dzieci przebywających w obozach dla uchodźców i migrantów na greckich wyspach Samos i Lesbos. To akcja podjęta w koordynacji z miejscową parafią katolicką.

Patronem medialnym kampanii Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest "Gość Niedzielny".

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku podczas Adwentu świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Od blisko 20 lat akcja ma charakter ekumeniczny. Obecnie jest prowadzona przez Caritas wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos. Od początku nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama