Nowy numer 09/2024 Archiwum

Bóg potrzebuje człowieka

Pod takim hasłem zebrali się członkowie Civitas Christiana w koszalińskiej kaplicy i przed ekranami.

21 i 22 listopada odbywają się w formie hybrydowej doroczne rekolekcje dla członków Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Kilka osób bierze w nich udział bezpośrednio – w kaplicy kościoła pw. św. Wojciecha w Koszalinie. Pozostali dołączają do dwudniowego programu dzięki transmisji prowadzonej przez Dobre Media. Rekolekcje prowadzi o. dr Piotr Włodyga, benedyktyn, biblista i trener komunikacji ze Starego Krakowa.

Jak wyjaśnia Krystyna Czajka-Opanowicz z oddziału Civitas Christiana w Szczecinku, temat "Bóg potrzebuje człowieka" już sam w sobie jest odpowiedzią na pytanie coraz częściej stawiane w przestrzeni publicznej – "czy Bóg jest potrzebny człowiekowi?".

– Żyjemy w czasach nieprzewidywalnych, zarówno dla członków społeczności zaskoczonej pandemią, jak i dla Kościoła – powiedziała. – Czujemy się, jak podpowiada prorok Izajasz w czytaniach z 1. niedzieli Adwentu: jakby Pan Bóg zawrzał gniewem z powodu grzechów ludzi. Te winy niosą nas jak wicher i trudno przewidzieć, jak ta potęga się zachowa.

Jak dodaje członkini stowarzyszenia, dotąd Kościół dawał katolikom poczucie stabilizacji. Teraz ono się chwieje, padają autorytety. – Dlatego potrzebujemy umocnienia w wierze poprzez rekolekcje, znalezienia odpowiedzi na pytania, które nas nękają.

Zanim o. Włodyga skierował uwagę słuchaczy ku postawie czujności, podjął tematy talentu i sądu. – Kiedy człowiekowi jest trudno, to najczęściej giną jego talenty, ponieważ są one składane na ołtarzyku codziennych wyzwań, niekoniecznie związanych z własnym światem wartości czy pełnioną misją – zauważył.

Podobnie sąd - staje się kołem ratunkowym poprawiającym samopoczucie. – Człowiekowi wydaje się, że gdy coś osądzi, będzie mu lepiej, że to go jakoś obroni. Ale to jest wytrych – przestrzegał mnich.

Do rekolekcji mogą dołączyć online wszyscy zainteresowani. Konferencja niedzielna pt. "Czujność" odbędzie się o godz. 10.45. Link do transmisji: https://youtu.be/bz-_aZ78-ro

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy