To krok ku lepszej dystrybucji produktów krótkoterminowych dostarczanych przez producentów i sklepy. Skorzystają na tym ubodzy i placówki pomocowe w diecezji.
W połowie listopada ruszyła budowa magazynu przemysłowego Caritas zlokalizowanego na ul. Mieszka I. Wylano już fundamenty, a koniec prac przewidziany jest na czerwiec 2021 roku.
W magazynie o powierzchni
– Ten magazyn jest ważnym ogniwem naszych działań i umożliwi nam lepsze składowanie, dystrybucję, a także schładzanie produktów, zanim przekażemy je beneficjentom programu z obszaru całej diecezji – mówi ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji. – To zarazem zachęta dla kolejnych producentów z regionu, by nie musieli utylizować żywności, której termin ważności upływa, lecz mogli ją zgodnie z procedurami przekazać do nas. Mamy doświadczenie i wiemy, jak ją spożytkować.
Magazyn powstaje w ramach programu "Spiżarnia Caritas" funkcjonującego od 4 lat, w ramach ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Wartość inwestycji, o którą wnioskowało Biuro Projektów Caritas, wynosi 2,1 mln złotych. W całości pochodzą one z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Magazyn powstaje na działce należącej do Caritas diecezji.
Każdego roku "Spiżarnia Caritas" pozyskuje żywność o wartości 1 mln złotych. Do tej pory produkty przekazują jej – w ramach ustawy o niemarnowaniu żywności – zarówno duże firmy, np. sieci sklepów jak Biedronka, Lidl, Eurocash, Aldi, jak również indywidualni producenci żywności.
Korzystają z nich jadłodajnia Domu Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, bursa Caritas w Szczecinku, Centrum Charytatywno-Opiekuńcze w Pile, warsztaty terapii zajęciowej, punkty wydawania żywności, a także niektóre Parafialne Zespoły Caritas.