Nowy numer 20/2024 Archiwum

Wiersze mieszkanki Szczecinka trafiły do Almanachu Poezji Religijnej

Iwona Sakrajda poezją zajmuje się dlatego, że się modli. I dzieli się tym talentem z czytelnikami "Gościa Niedzielnego".

Iwona Sakrajda – pielęgniarka, sekretarz parafialnego zespołu synodalnego w parafii św. Krzysztofa w Szczecinku, lektorka, miłośniczka spacerów i fotografii, a od kilku lat autorka poezji religijnej – zdumiała się, gdy któregoś letniego wieczoru zastała w skrzynce pocztowej sporą przesyłkę od nieznanego nadawcy. Wewnątrz znajdował się Almanach Poezji Religijnej pt. "A Duch wieje kędy chce" oraz zaproszenie do publikacji w jego kolejnej edycji.

Rozmowy sfinalizowały się nie tylko publikacją kilkunastu wierszy poetki w 29. almanachu, ale także podsumowaniem go posłowiem jej pióra. Wydawnictwo ukaże się w pierwszej połowie grudnia 2020 roku. I trafi między innymi do Biblioteki Narodowej w Warszawie, podobnie jak pozostałe 28 tomów, każdy zawierający wiersze ponad 30 autorów, co przez trzy dekady daje około tysiąca twórców, którzy swoimi wierszami, wyznaniami, spowiedzią, potrafili zwerbalizować nieuchwytność przeżycia religijnego.

Twórcą i realizatorem pomysłu stworzenia forum poetów religijnych jest jeden z nich – Marian Stanisław Hermaszewski z Lublina. W każdym tomie prezentuje dorobek artystyczny zarówno uznanych poetów jak Władysław Broniewski, ks. Jan Twardowski, ks. Jerzy Szymik, jak i tych nieznanych, wyszukanych z trudem i całkowicie niespodziewających się zaproszenia na łamy rocznika, jak to się stało w przypadku Iwony Sakrajdy. Mieszkanka Szczecinka przykuła jego uwagę wielokrotnym uczestnictwem w Konkursie Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

– Trzymając w ręku tom almanachu wypełniony wierszami wielu mistrzów, niezwykle się wzruszam. Wielkim zaszczytem jest dla mnie udział w tej niepozornej książce, niezbyt wypromowanej i tym samym mającej niewielu odbiorców – żałuje poetka. – Na szczęście są tacy, którzy czytają.

O tym, że czytają uważnie i dziękują za pięknie wyrażone treści, można przeczytać w najnowszym 49. wydaniu papierowym "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy