Jak nie zmarnować chrześcijańskiego wymiaru miłosierdzia, podpowiadał wolontariuszom bp Krzysztof Zadarko.
W miejsce tradycyjnych rekolekcji adwentowych 4 grudnia wolontariusze parafialnych Caritas z całej diecezji wzięli udział w dniu skupienia realizowanym w formie wideokonferencji. Prócz tych, którzy w pojedynkę łączyli się z kaplicą centrali Caritas w Koszalinie, skąd transmitowane było spotkanie, znaleźli się też tacy, którzy czynili to w małym gronie – w salce czy w domu.
Konferencję pt. „Marana tha, przyjdź, Panie Jezu” wygłosił bp Krzysztof Zadarko. Po niej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Spotkanie zakończyło tradycyjne zawierzenie Bogu wolontariatu Caritas i wszystkich jego dzieł.
Na wstępie spotkania ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, podkreślił, że celem dnia skupienia jest umacnianie się świadectwem wiary. – Chcemy modlić się o to, żebyśmy stali się ludźmi mocnymi do działania na rzecz podopiecznych Caritas – powiedział. – W tym czasie Adwentu czekamy na Pana, który przyjdzie wypełniać nasze tęsknoty, żebyśmy mogli urzeczywistniać Jego Ewangelię.
Biskup Zadarko w nauczaniu oparł się na encyklice Fratelli tutti papieża Franciszka. – Można być pobożnym, mieć piękne świątynie, pięknie zorganizowaną liturgię i nie rozpoznać czasu nawiedzenia Boga. Bóg chce przyjść nie tylko w liturgii, świątyni, On chce przyjść w spotkaniu z drugim człowiekiem. Jedno warunkuje drugie – powiedział. – Jeśli nie uczymy się rozpoznawać Chrystusa w spotkaniu z drugim człowiekiem, to nasz kult, nasza religia, świątynie stają się puste. Są dewocją, a w krańcowej postaci – pustoszeją.
Doceniając takie właśnie ukryte wartościowe dzieła wolontariuszy Caritas, które biskup Zadarko ma czasem okazję poznać podczas wizyt w parafiach diecezji, podziękował on ludziom Caritas za aktywność, zaangażowanie oraz determinację w czynieniu dobra w swoich środowiskach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się