Nowy numer 21/2024 Archiwum

"Koperty życia Caritas" szukaj w lodówce seniora

Karta z danymi osobowymi i medycznymi seniora umieszczona w widocznym miejscu, w razie nagłego pogorszenia zdrowia pomoże uratować mu zdrowie lub życie.

Akcję "Koperta życia Caritas" podjęły wspólnie Caritas Polska i Fundacja Biedronki. Skierowana jest przede wszystkim do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Ma być wskazówką dla ratowników medycznych wzywanych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Na karcie należy zapisać podstawowe i aktualne informacje dotyczące domownika: dane osobowe, PESEL, grupę krwi, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki, a także kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić.

Kopertę życia umieszcza się (w specjalnej folii) w wewnętrznych drzwiach lodówki, zaś na drzwiach od zewnątrz umieścić naklejkę, która będzie widoczna dla ratowników medycznych lub innych osób udzielających pomocy poszkodowanemu.

– To dobre rozwiązanie, bo rzetelna informacja o pacjencie ma w nagłych wypadkach ogromne znaczenie – mówi Krystian Linnik, koordynator Caritas i doświadczony harcerz. – Caritas kieruje tę akcję głównie do seniorów, ponieważ są nie tylko bardziej narażeni na ryzyko nagłej utraty zdrowia, ale też dość często to osoby mieszkające samotnie. Przyjście im z pomocą w jak najkrótszym czasie może im uratować zdrowie lub życie.

Pierwsze koperty życia docierają obecnie do 20 tysięcy podopiecznych Caritas w Polsce – głównie beneficjentów programu  „Na codzienne zakupy”.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej poprzez sieć wolontariuszy oraz w ramach organizowanych akcji przekaże seniorom 500 takich kopert. Trafią one również do paczek żywnościowych dostarczanych podopiecznym Caritas. Do tej pory rozdano 100 takich kopert.

Poza kartą zawierającą podstawowe informacje o domowniku, w pakiecie „Koperty życia Caritas” znajdują się też: foliowe zabezpieczenie karty, naklejka na lodówkę informująca, że w niej znajduje się „Koperta życia Caritas” oraz wizytówka do portfela z podstawowymi informacjami na wypadek, gdyby poszkodowany został znaleziony np. na ulicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy