Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarł ks. prał. Zbigniew Regliński

Kapłan zmarł 30 grudnia w Kościerzynie. Od lat przebywał na emeryturze. Był m.in. wieloletnim proboszczem parafii Mariackiej w Szczecinku.

Pogrzeb zmarłego w Kościerzynie w środę, 30 grudnia, ks. prałata Zbigniewa Reglińskiego odbędzie się w poniedziałek, 4 stycznia. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka zostanie odprawiona o godz. 12.00 w kościele pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie. Po Mszy św. dalsza część uroczystości pogrzebowych na cmentarzu parafialnym w Kościerzynie.


Ks. prał. Zbigniew Regliński, syn Leona i Anny zd. Cichosz, urodził się 4 listopada 1935 roku w Gdyni-Orłowie. W kwietniu 1945 r. rodzina osiedliła się w Borzytuchomiu, a następnie w Kościerzynie. W roku szkolnym 1951/52 został przyjęty do Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku. Po czteroletniej formacji i uzyskaniu tam świadectwa dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia prezbiteratu przyjął 14 maja 1961 r.

Od czasu otrzymania święceń kapłańskich, pełnił posługę duszpasterską w następujących parafiach:

  • od 15.06.1961 r. do 9.12.1962 r. - wikariusz w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łagowie;
  • od 10.12.1962 r. do 29.09.1965 r. - wikariusz w parafii pw. Świętej Trójcy w Wieprzycach;
  • od 30.09.1965 r. do 22.06.1968 r. - wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bobolicach;
  • od 23.06.1968 r. do 30.06.1971 r. - wikariusz w parafii pw. Świętego Krzyża w Szczecinie – Pogodnie;
  • od 1.07.1971 r. do 5.10.1973 r. - wikariusz w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Ustce;
  • od 6.10.1973 r. do 30.06.1978 r. - proboszcz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Łubowie;
  • od 1.07.1978 r. do 23.08.1985 r. - proboszczem w parafii pw. św. Stefana w Barwicach;
  • od 24.08.1985 r. do 27.08.2002 r. - proboszczem w parafii pw. Narodzenia NMP w Szczecinku.

Po przejściu na emeryturę w roku 2002 pełnił funkcję kapelana Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku oraz został mianowany diecezjalnym ojcem duchownym. W lipca 2014 r. zamieszkał w Kościerzynie. Zmarł 30 grudnia 2020 r. w Kościerzynie.

Zmarły był Honorowym Kapelanem Jego Świętobliwości (prałat) oraz kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Koszalińskiej. Ze względu na tę drugą funkcję, uczestniczył w sesjach II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Pełnił funkcje Diecezjalnego Duszpasterza Ludzi Pracy, Diecezjalnego Moderatora Ruchu „Odnowy w Duchu Świętym”, spowiednika w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie, obrońcy węzła małżeńskiego przy Sądzie Biskupim w Koszalinie, dziekana rejonu szczecineckiego, dziekana dekanatów Szczecinek i Barwice, dekanalnego duszpasterza rodzin i wizytatora katechetycznego. Był członkiem Komisji Rewizyjnej Caritas oraz Zarządu WPK.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama