GN 23/2021 Archiwum

Orszaki Trzech Króli

W tym roku nie zobaczymy na ulicach hołdu Trzech Króli. Tylko w niektórych miejscowościach pojawią się - w świątyniach lub na zewnątrz nich - w formie skromniejszych niż zwykle przemarszów lub inscenizacji. Wyruszy też orszak zmotoryzowany.

W środę 6 stycznia będziemy obchodzić uroczystość Objawienia Pańskiego. Jednak pandemia i związane z nią reżimy sanitarne są powodem, dla których młoda, lecz dobrze przyjmująca się tradycja Orszaków Trzech Króli wędrujących ulicami miast i wsi, w tym roku zaniknie. W przeważającej liczbie parafii orszaki nie odbędą się. Proboszczowie zapraszają swoich parafian na Msze św. do kościołów oraz zachęcają, by zgodnie z dawnym zwyczajem zabrać z nich pobłogosławioną kredę i oznaczyć nią drzwi domów na znak przyjęcia Wcielonego Syna Bożego (w Polsce mamy dwie tradycje oznaczania drzwi: K+M+B 2021 - oznaczające inicjały Trzech Króli lub C+M+B 2021 - od pierwszych liter Christus mansionem benedicat - niech Chrystus błogosławi mieszkanie). Wonią kadzidła, dołączonego do pakietu, może napełnić mieszkanie na znak, że domownicy chcą swoim codziennym życiem oddawać chwałę Bogu. W tym celu niektórzy duszpasterze instruują parafian, by kadzidło nałożyli na rozżarzony węgielek lub na rozgrzaną blaszkę.

W niektórych parafiach tradycja Orszaków Trzech Króli będzie podtrzymana, ale w uproszczonej formie.

Główne uroczystości diecezjalne będą miały miejsce w koszalińskiej katedrze o godz. 10. Będzie im przewodniczył bp Edward Dajczak (przeżywający tego dnia 31. rocznicę święceń biskupich). Liturgię będą transmitowały Dobre Media. O godz. 12 w katedrze odbędzie się inscenizacja "Opowieść o mędrcach ze Wschodu" i rodzinne kolędowanie. Z tej okazji zarówno rodzice jak i dzieci będą mieli możliwość wylosowania tzw. służby przy żłóbku.

W kołobrzeskiej bazylice podczas Eucharystii o godz. 11.30 odbędzie się pokłon Trzech Króli. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w bazylice na tę uroczystość zaproszone są głównie dzieci wraz z rodzicami.

Parafia pw. Św. Józefa Oblubieńca w Połczynie Zdroju zaprasza na orszak zmotoryzowany. Ten trzeci w historii miasta Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12.45 (po zakończeniu Mszy św. o godz. 12). Samochody i motocykle wyruszą sprzed kościoła parafialnego i wyjadą na ulice Połczyna. Na początku będą jechać na motocyklach trzej królowie.

W Jastrowiu w parafii pw. Św. Michała Archanioła po Mszy św. o 12.30 odbędzie się miniorszak wokół kościoła zakończony wspólnym śpiewaniem kolęd przy żłóbku. Ponadto w parafii odbywa się Orszakowy Challenge Kolędowy. Biorą w nim udział rodziny, które prezentują nagranie video kolędowania w rodzinnym gronie, a następnie rzucają wyzwanie kolejnym parafianom.

Franciszkanie z parafii pw. MB Częstochowskiej w Darłowie zapraszają do uczczenia tej uroczystości poprzez wspólne śpiewanie kolęd. W świątyni o godz. 16 odbędzie się "Wieczór kolędowy".

W Sławsku, w parafii pw. Świętych Piotra i Pawła zamiast orszaku wyruszy Spacer Orszakowy Świętej Rodziny. Rozpocznie ona wędrowanie po miejscowości o godz. 14 (po Mszy św. o godz. 12.30). Mieszkańcy są zaproszeni do witania Rodziny, wychodząc przed swoje domy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama