Nowy numer 11/2024 Archiwum

Nakręć ekofilmik i wygraj powerbank

Każdy uczeń może wziąć udział w filmowym konkursie Caritas i przy okazji zainteresować się jej proekologicznymi działaniami.

Caritas finalizuje drugą edycję Diecezjalnej Mapy Zanieczyszczeń. To akcja podjęta przez uczniów 21 szkół, polegająca na pomiarach czystości powietrza i tworzeniu mapy na podstawie zebranych danych. Na mapie dostępnej na stronie Caritas Laudato si', uczniowie i nauczyciele zamieszczają wyniki pomiarów czystości powietrza, informując w ten sposób o jego stanie w okolicy. Można je śledzić TUTAJ, klikając w odpowiedni ośrodek pomiarowy.

– To druga edycja cieszącego się zainteresowaniem projektu Laudato si'. W porównaniu do pierwszej wzięło w niej udział więcej placówek i zróżnicował się ich przekrój: doszły szkoły średnie, specjalne oraz przedszkola. Dzięki temu nasze pomiary sięgają do wszystkich stron diecezji: od Koszalina przez Słupsk, aż po Krzyż Wielkopolski – wyjaśnia Malwina Giełdon, diecezjalny koordynator Laudato si'.

Obecnie Caritas w ramach tego programu ogłosiła konkurs skierowany do wolontariuszy szkolnych Caritasów, a także do wszystkich uczniów z diecezji. W filmowym konkursie można wygrać solarne powerbanki i gadżety związane z projektem. Zadaniem jest przygotowanie krótkich (maksymalnie 59-sekundowych) filmików zawierających ekoporadę, którą można wprowadzić w życiu codziennym (np. używanie toreb wielorazowych, zakup ubrań używanych itp.). Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia (piątek) do godz. 15. Można je przesyłać na adres mailowy: mgieldon@caritas.org.pl, na fanpage Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz na konto Caritas na instagramie: caritaskoszalin

– Chcemy poszerzyć grono uczniów zainteresowanych naszymi działaniami. Widzimy, że to zainteresowanie jest spore, liczba uczestników w poprzednim, artystycznym, konkursie, przerosła nasze oczekiwania – ocenia koordynatorka. – Chcemy to kontynuować.

Ponadto w ramach Diecezjalnej Mapy Zanieczyszczeń w szkołach odbyły się katechezy na temat encykliki papieża Franciszka "Laudato si'". Każda szkoła otrzymała kilka egzemplarzy encykliki, które trafiły do szkolnej biblioteki.

Nakręć ekofilmik i wygraj powerbank   Uczniowie SP nr 1 w Szczecinku mierzą parametry powietrza w pobliżu swojej szkoły. Alicja Jankowska

Jak ocenia Malwina Gieldon, projekt – ze względu na pandemię i nieobecność uczniów w szkołach – jest realizowany w ograniczonym zakresie, np. w niektórych ośrodkach pomiary wykonywane są raz na kilka dni, a mimo to przynosi efekty. – Widzimy dzięki danym zamieszczanym na mapie, że w porównaniu do wyników uzyskiwanych wiosną w naszym regionie, jakość powietrza jest gorsza. Prawdopodobnie powodem są zanieczyszczenia spowodowane paleniem w piecach węglowych i lokalnych kotłowniach – wyjaśnia. Jak dodaje, główną wartością projektu jest jednak zainteresowanie dzieci i młodzieży z chrześcijańską wizją ekologii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy