Nowy numer 24/2021 Archiwum

Modlimy się, wierzymy w cud, zbieramy na rehabilitację

W modlitwie o cud powrotu do zdrowia ks. Lucjana Huszczonka słupszczanie są zdeterminowani. Duchowej odsieczy towarzyszy zbiórka pieniężna na rehabilitację kapłana.

W grudniu parafią pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku wstrząsnęła tragedia - jej proboszcz ks. Lucjan Huszczonek trafił w stanie ciężkim do szpitala po udarze mózgu. Parafianie, a także wiele osób z dalszych stron diecezji i z Polski, w tym zgromadzenia zakonne, podjęli szturm modlitewny o cud uzdrowienia kapłana. W parafii rozpoczęto modlitwę za wstawiennictwem sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.

- Modlimy się o cud i wierzymy, że Bóg nas wysłucha. Jesteśmy chyba nawet trochę aroganccy, ale mocno wierzymy, że cud będzie - mówi Elżbieta Szreder, prezes Parafialnego Zespołu Caritas.

Jak dodaje, wydarzenie poruszyło wszystkich parafian. - Przed świętami nasi kapłani namówili nas, byśmy napisali do proboszcza życzenia świąteczne. Wtedy pomyśleliśmy, by do życzeń dołączyć prezent, a w tym momencie nie mogło być lepszego prezentu niż składka na rehabilitację ks. proboszcza - mówi pani prezes. Caritas diecezji udostępniła w tym celu konto imiennie dedykowane ks. Lucjanowi. Równolegle prowadzono także zbiórkę do parafialnej skarbony, jak wolała starsza część parafian. Jednak wśród niektórych pojawiły się głosy nieufności wobec zbiórki - podejrzewali, że część środków trafia na pokrycie kosztów administracyjnych Caritas.

- Ludzie nie rozumieją, jak to się odbywa. Po każdej zbiórce, a przeprowadzamy ich w parafii sporo na różne cele, sporządzamy dokładny protokół - E. Szreder wyjaśnia zasady transparentności działań parafialnej Caritas. - Wszystkie pieniądze, co do grosza, przekazujemy na dany cel - zapewnia.

Również Caritas diecezji, która pośredniczy w przekazaniu środków, podkreśla, że pieniądze ze zbiórek charytatywnych przeznaczane są w całości na wcześniej określone cele. - Działalność administracyjna Caritas diecezji nie jest finansowana ze zbiórek - tłumaczy ks. Tomasz Roda, dyrektor organizacji.

Jak wyjaśnia, posiada ona dwa konta zbiórkowe, na których gromadzi środki na pomoc losową, leczenie, rehabilitację czy wpływy z 1 proc. - Jest dla nas niezrozumiałe oraz nieuczciwe powielanie nieprawdziwych informacji na terenie Słupska, że Caritas poprzez wpłaty na rzecz chorego księdza proboszcza, przywłaszcza sobie jakiś procent na rzecz swoich działań administracyjnych - podkreśla.

Zbiórka na rzecz ks. Lucjana Huszczonka, który obecnie przebywa na rehabilitacji w ośrodku leczniczym, trwa. Numer konta dostępny jest na stronach Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama