Nowy numer 24/2021 Archiwum

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Dziś rozpoczyna się tydzień ekumenicznej modlitwy o jedność. W oficjalnym programie diecezjalnych obchodów zaplanowano tylko jedno wydarzenie, ale w niektórych parafiach odbędą się nabożeństwa i spotkania modlitewne.

Inicjatorem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był nawrócony z anglikanizmu Amerykanin ks. Paul Wattson, który w 1908 r. zaproponował „oktawę modlitw o jedność chrześcijan” pomiędzy dwoma świętami: katedry św. Piotra (18 stycznia) i nawrócenia św. Pawła (25 stycznia). Inicjatywa ta została przyjęta oficjalnie w Kościele katolickim za czasów papieża Benedykta XV (1914-1922).

Od 1957 r., dzięki nieformalnej jeszcze współpracy Komisji Światowej Rady Kościołów Wiara i Ustrój z katolickim centrum ekumenicznym Unité chrétienne z siedzibą w Lionie (Francja), Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się wspólnym projektem Komisji Wiara i Ustrój i Sekretariatu do Spraw Jedności Chrześcijan Kościoła katolickiego. Od 1966 r. współpraca ta ma charakter oficjalny.

Każdego roku tekst materiałów pomocniczych na bieżące obchody jest przygotowany przez chrześcijan różnych wyznań, którzy wybierają tekst biblijny. Tegorocznym hasłem są słowa „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc (por. J 15,5-9)”.

Ze względu na ograniczenia wynikające z zaleceń sanitarnych program oktawy modlitwy o jedność ma skromniejszy charakter niż w poprzednich latach.

Do kalendarza wydarzeń diecezjalnych odbywających się w ramach TMoJCh wpisano jedynie ekumeniczne nabożeństwo w parafii ojców franciszkanów 25 stycznia w święto Nawrócenia św. Pawła, czyli na zakończenie obchodów.

W skromniejszej niż zazwyczaj oprawie ekumeniczna modlitwa śpiewem Akatystu odbędzie się także w sobotę 23 stycznia na Świętej Górze Polanowskiej, zaś w niedzielę 24 stycznia o godz. 19 na nabożeństwo ekumeniczne zaprasza parafia św. Michała Archanioła w Świdwinie.

Jeśli w waszych parafiach także zaplanowano modlitwy o jedność chrześcijan - poinformujcie nas o tym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama