Nowy numer 23/2021 Archiwum

Można się napatrzeć. Album o kołobrzeskiej bazylice

Aż trudno uwierzyć, że takiego wydawnictwa o tej niezwykłej świątyni dotychczas nie było. - To miejsce jest sercem naszego miasta - mówi proboszcz.

Albumowa publikacja o kołobrzeskiej bazylice konkatedralnej liczy 120 stron. Zawiera fotografie przedstawiające bryłę bazyliki, także z lotu ptaka, oraz niektóre dzieła sztuki, które znajdują się w jej wnętrzu. Na stronach wydawnictwa znalazły się także zdjęcia z kilku ważnych wydarzeń z najnowszej historii tego miejsca.

Album jest przydatny dla wszystkich, którzy chcą lepiej przyjrzeć się konkatedrze oraz zdobiącym ją detalom. Wizyta w samym wnętrzu nie zawsze daje takie możliwości. Niektóre miejsca trudno dostrzec, na inne można popatrzeć tylko z daleka. Poza tym bazylika nie jest muzeum, tylko świątynią, czyli miejscem przeznaczonym przede wszystkim do oddawania czci Panu Bogu.

- Zawsze staramy się, żeby pierwsza funkcja tego miejsca nie została umniejszona na rzecz zwiedzania. Ale nie możemy tego aspektu pominąć. Przecież przychodzą tu także ludzie, którzy może są niewierzący, ale zwiedzają nasze miasto i chcą odwiedzić to miejsce - mówi ks. dr Andrzej Pawłowski, proboszcz.

Autorem wszystkich zdjęć jest Bogusław Świtała, znany polski fotografik, laureat licznych nagród, autor 60 albumów (w tym o sanktuarium w Skrzatuszu) i współautor 350. Bogusław Świtała znany jest m.in. z mistrzowskiego operowania światłem i cieniem, wydobywając z całych budowli, ich wnętrz i poszczególnych detali ukryte w nich piękno.

Więcej w najnowszym wydaniu "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama