Nowy numer 9/2021 Archiwum

Na konta i do 20 tys. skarbonek

Wielkopostną jałmużnę na rzecz seniorów można składać do skarbonki oraz w formie przelewu na konto Caritas.

Caritas rozpoczęła akcję "Jałmużna wielkopostna". 20 tys. tekturowych skarbonek trafiło do wszystkich parafii diecezji. Przez cały Wielki Post chętni będą w nich gromadzić datki dla potrzebujących.

– Zapraszamy chrześcijan do odkrycia w tegorocznym Wielkim Poście kierunkowskazów, które pomogą odkryć, jak przełożyć wiarę na codzienność. Wśród tych kierunków jest praktykowanie modlitwy, postu i jałmużny, rozumianej nie jako oszczędzanie pieniędzy, lecz umiejętność podzielenia się swoimi dobrami z drugim człowiekiem – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezjalnej.

Jak wyjaśnił, Caritas od trzech lat ukierunkowuje jałmużnę wielkopostną na pomoc osobom starszym. Miało to ogromne znaczenie szczególnie w ubiegłym roku, który okazał się dla tej grupy wiekowej wyjątkowo trudny.

W 2019 roku rozprowadzono w parafiach i szkołach 50 tys. skarbonek wielkopostnych, gromadząc jałmużnę w wysokości 63,5 tys. złotych. Pieniądze te przekazano na wykup recept, rehabilitację, żywność, pomoc doraźną, zajęcia aktywizujące. Pomocą objęto łącznie 280 seniorów.

W 2020 roku skarbonka wielkopostna, jak wiele innych akcji charytatywnych, miała z powodu lockdownu ograniczony zakres. Dzięki środkom Caritas diecezji oraz wsparciu Caritas Polska i Urzędu Marszałkowskiego udało się zgromadzić na rzecz seniorów 157 tys. zł. Oprócz celów z poprzedniego roku przekazano je również na wykup obiadów dla słupszczan, paczki żywnościowe. Ta pomoc dotarła do 2 tys. osób, a zaangażowało się w nią 70 wolontariuszy w ramach specjalnie powołanego Wolontariatu Kryzysowego. Jego działania były w 90 proc. skierowane do osób starszych i chorych.

– Zachęcamy, by nadal otaczać opieką i pamięcią ludzi starszych i chorych, nie tylko z najbliższego otoczenia, ale i tych, o których być może nikt nie pamięta. Jałmużna wielkopostna jest formą takiej właśnie pamięci – przekonuje ks. Roda.

Pod koniec Wielkiego Postu wypełnione skarbonki można złożyć w darze w swojej parafii, gdzie będzie ona spożytkowana na rzecz potrzebujących z okolicy. Można ją również przynieść do centrali Caritas w Koszalinie, wówczas wesprze jej podopiecznych.

Jak dodaje dyrektor, jałmużna wielkopostna może przybrać także inną – zdalną formę. Zamiast monety i skarbonki można posłużyć się elektroniczną dyspozycją przelewu na konto Caritas z dopiskiem "Jałmużna wielkopostna".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama