Nowy numer 15/2021 Archiwum

Rekolekcje internetowe. Jak to się robi?

Widz w oknie komputera śledzi dwa dwugodzinne bloki dziennie. Z drugiej strony jest ekipa profesjonalistów, sporo sprzętu i mnóstwo poświęconego czasu.

W rekolekcjach internetowych pt. "Od ciebie zależy, jaki świat zbudujesz" od 22 do 25 lutego uczestniczyło 400 osób. Prowadzili je członkowie Fundacji "SMS z Nieba". W nauczaniu opartym na encyklice papieża Franciszka "Fratelli tutti" podjęli takie tematy, jak: depresja, samotność, niezrozumienie, agresja, a także Bożą odpowiedź na te zjawiska społeczne.

– Zachwyca nas przekaz papieża Franciszka, który z konsekwencją, jak proboszcz świata, tłumaczy naukę Chrystusa – mówi ks. Rafał Jarosiewicz, szef fundacji. – W ciągu czterech dni przybliżamy to uczestnikom poprzez nauczanie, liczne cytaty z encykliki i nasze świadectwa.

To drugie, po zeszłorocznych adwentowych, rekolekcje internetowe prowadzone przez tę grupę. Realizacja scenariusza i oprawa muzyczna wymagają ogromnego nakładu pracy, czasu, umiejętności. Cztery godziny dziennie na wizji oznaczają dla prowadzących pracę od rana do wieczora. Właściwie prócz noclegu, cały czas spędzają w zaciemnionym studio, jakim stała się salka 103 przy koszalińskiej katedrze. – Praca nad tym, co niewidoczne, jest bardzo intensywna, zresztą nie tylko w dniach rekolekcji, ale także na etapie przygotowań – mówi ks. Jarosiewicz. To oznacza układanie na gorąco planu zawierającego wejścia kamer, zbliżenia, a to wszystko co do minuty. Jak zauważa Joanna Kopczyńska, to niespotykana w tradycyjnych rekolekcjach trudność dla mówiącego świadectwo – gdy na znak kamerzysty w jednej chwili musi się skoncentrować i rozpocząć wypowiedź. No i zorientować się, która kamera go "bierze".

To również ciężka praca dla techników. A jest ich tu sporo: dwóch kamerzystów, realizator, akustyk, technik oświetlenia. Czuwa nad nimi ks. Krzysztof Witwicki, prezes Dobrych Mediów. Także pod względem sprzętowym taka transmisja jest rozbudowana ponadprzeciętnie. – Mamy tu cztery kamery, większe komputery, wykorzystujemy taki sprzęt, jak podczas rekolekcji na Stadionie Narodowym – prezentuje zaplecze ks. Witwicki. Przekłada się to na więcej walizek do przeniesienia, więcej rozkładania sprzętu, więcej ustawiania kamer i świateł.

Rekolekcje internetowe. Jak to się robi?   Rekolekcje prowadzą (od lewej): Jakub Bartkowiak, Magdalena Plucner, Magdalena Grajewska, ks. Rafał Jarosiewicz, Magdalena Halak, Joanna Kopczyńska, Jakub Kopczyński. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Więcej o pracy rekolekcjonistów i techników realizujących rekolekcje w internecie można będzie przeczytać w nr. 9/2021 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama