Nowy numer 23/2023 Archiwum

O młodych na synodzie - ich głos powinien być wzięty pod uwagę

Projekt uchwały synodalnej Komisji ds. młodych przewiduje m.in. powołanie Diecezjalnego Forum Młodych.

Podczas sesji synodalnej, która odbyła się zdalnie 27 lutego, ks. dr Remigiusz Szauer przedstawił najważniejsze idee projektu uchwały Komisji ds. młodych.

Wyzwania duszpasterstwa młodzieży zostały zdefiniowane w czterech podstawowych obszarach: ewangelizacja, rodzina, internet, ochrona osób małoletnich.

Jeśli chodzi o ewangelizację, jak zauważył ks. Szauer, ważne jest, aby prowadziła ona młodego człowieka do odkrywania związku wiary z życiem. Chodzi o to, aby życie Ewangelią nie owocowało wyobcowaniem ze świata, ale formowało także do życiowej zaradności.

Mówiąc o rodzinie, jako o środowisku wzrastania wiary, komisja zwróciła uwagę na konieczność podejmowania tematów dotyczących młodych przez ruchy katolickie, w których formują się ich rodzice i dziadkowie.

Zwracając uwagę na współczesny kryzys rodziny ks. Szauer zauważył: - Musimy zadbać nie tylko o kształtowanie wiary w rodzinie, ale o przywrócenie młodym wiary w rodzinę.

Dlatego w projekcie uchwały czytamy: "Zainteresowanie się młodymi ludźmi i ich problemami oraz adekwatna odpowiedź duszpasterska Kościoła są także formowaniem przyszłych małżonków i rodziców. Dlatego powołanie do małżeństwa i rodzicielstwa oraz rola i miejsce rodziny powinny być niezbędnymi tematami w działaniach ewangelizacyjnych i katechetycznych wobec młodych".

Oprócz całościowego spojrzenia na duszpasterstwo młodzieży, komisja podnosi w swoim projekcie uchwały szereg kwestii szczegółowych. W tekście jest m.in. mowa o konieczności tworzenia małych grup duszpasterskich niekoniecznie związanych z jakimś konkretnych ruchem istniejącym w Kościele. Zwraca się uwagę na nawet na samo miejsce spotkań, które powinno być zadbane i przyjazne.

Jedną z nowych propozycji komisji jest utworzenie Diecezjalnego Forum Młodych. Jego celem byłoby stworzenie "na poziomie diecezjalnym przestrzeni i sposobności do wzajemnego umocnienia się świadectwem wiary, analizy bieżących problemów ludzi młodych, wymiany doświadczeń, sformułowania propozycji duszpasterskich i przygotowania wspólnych działań". Celem forum jest też konkretne włączenie młodych w planowanie duszpasterstwa ich dotyczącego na poziomie diecezjalnym.

Spotkania w ramach forum odbywałyby się raz w roku. Braliby w nich udział przedstawiciele, delegaci grup młodzieżowych. Na forum omawiano by różne kwestie związane z duszpasterstwem młodzieży, m.in. program Diecezjalnego Czuwania Młodych w Skrzatuszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast