Nowy numer 15/2021 Archiwum

Nieustająco ze św. Józefem

Codzienną nowenną do swojego patrona koszalińscy parafianie świętują Rok św. Józefa. I zapraszają do tego innych.

1 marca parafianie kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika w Koszalinie rozpoczęli nowennę do swojego patrona. W Roku Świętego Józefa, ogłoszonym 8 grudnia 2020 r. przez Franciszka w Liście apostolskim „Patris corde – Z ojcowskim sercem" z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Oblubieńca Maryi patronem Kościoła katolickiego, koszalinianie chcą zawierzać temu świętemu siebie i swoje rodziny przez dziewięciodniowe nabożeństwo. Będzie ono nieustająco ponawiane aż do 8 grudnia, czyli do zakończenia roku świętego.

Ks. Tadeusz Kanthak, proboszcz parafii, zachęca, by z tej propozycji skorzystali wierni z całego dekanatu, rozpoczynając w dowolnym dniu roku dziewięciodniowy cykl nowenny. Ponadto 3 marca rozpoczęło się tu Nabożeństwo Pięciu Śród do Przeczystego Serca Świętego Józefa, a w każdą środę jego czcicieli gromadzi Msza św. wotywna.

– Wszyscy wierzący mogą w tym czasie łaski, tak potrzebnym ze względu na trudny czas pandemii, ożywić swoje nabożeństwo do tego patrona na trudne czasy, a przez to umocnić wiarę i więź z Jezusem – powiedział ks. Kanthak. Kapłan zaleca, by naśladować tego świętego w jego zaufaniu woli Bożej i gotowości jej przyjęcia. – Kiedy się do niego uciekamy, św. Józef chce być naszym orędownikiem i obrońcą.

Pani Mariola, choć od lat mieszka w parafii św. Józefa, potrzebowała wizyty w jego kaliskim sanktuarium, by go docenić i pokochać. – Od lat zanosiłam do niego modlitwy, ale dopiero w Kaliszu zrozumiałam jego ogromną rolę i znaczenie. Wtedy poczułam bliskość z nim – powiedziała, dodając, że jest przekonana o skuteczności tego wstawiennictwa. Wiedzę o swoim patronie pogłębia lekturą listu apostolskiego Franciszka.

Także inne parafie podejmują działania związane ze św. Józefem. W kołobrzeskiej parafii pw. św. Marcina rozpoczęto np. codzienne rozważania o św. Józefie, które 19 marca zwieńczy przyjęcie szkaplerza jego imienia. Parafia pw. św. Krzysztofa w Szczecinku rozpoczęła cykl czwartkowych nabożeństw do świętego. Nowenną połączoną z konferencjami przygotowuje się do uroczystości św. Józefa koszaliński Dom Miłosierdzia Bożego. W sanktuarium św. Józefa w Słupsku w dniach 15-17 marca bp Krzysztof Włodarczyk poprowadzi poświęcone temu patronowi rekolekcje wielkopostne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama