Nowy numer 38/2021 Archiwum

Ekstremalne Drogi Krzyżowe

Po kilkuletniej przerwie słupszczanie znów wyruszą na kilkudziesięciokilometrową nocną wędrówkę. W najbliższy piątek ekstremalne nabożeństwa także w Ustce, Trzciance i Koszalinie.

Wyruszą 19 marca po Mszy św. o godz. 20 z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. Po trzyletniej przerwie wraca do Słupska ekstremalne nabożeństwo odprawiane podczas kilkudziesięciokilometrowej nocnej wędrówki.

- Miałem poczucie jakiegoś braku i wiedziałem, że jest nas więcej. Skoro na EDK wyruszało i po 200 osób, to znaczy, że zapotrzebowanie na to nabożeństwo jest duże - mówi Wiktor Janusz, jeden z inicjatorów słupskiego wydarzenia. Realizacji zapoczątkowanej w parafii przez ks. Sebastiana Kowala EDK podjęli się słupscy Rycerze Kolumba.

- Kiedy wychodziłem po raz pierwszy, czułem, że jestem mocny i myślałem, że zajmie mi to najwyżej 6 godzin. Szybko okazało się, że nie jest to po prostu nocna przebieżka po lesie. Nogi leczyłem potem do wakacji i byłem pewien, że nigdy więcej się nie wybiorę. Ale zrozumiałem, że to lekcja pokory, którą powinienem raz w roku odebrać. Kiedy tak boli, kiedy trzeba zjeść dumę i pozbyć się męskiej ambicji, człowiek kruszeje. I robi się miejsce dla Pana Boga. Ta droga jest jak potężny rachunek sumienia - mówi słupski rycerz, ciesząc się, że zebrała się grupa osób chętnych do podjęcia dzieła.

Oprócz Słupska na ekstremalne trasy 19 marca wyjdą także ustczanie, koszalinianie i mieszkańcy Trzcianki.

W Ustce EDK rozpocznie się Mszą św. w kościele NMP Gwiazdy Morza o godz. 20. Uczestnicy będą mieli do pokonania 39-kilometrową trasę.

Nieco więcej, bo 44 km, przemaszerują nocni piechurzy z Trzcianki do Skrzatusza. Wystartują po Mszy św. o godz. 21 z kościoła św. Jana Chrzciciela.

Koszalinianie mają do wyboru dwie trasy: 44- i 49-kilometrową. Obie rozpoczynają się Mszą św. w koszalińskiej katedrze o godz. 17.

Tydzień później, 26 marca, EDK odprawiana będzie na trasie Borne Sulinowo-Skrzatusz. Rozpocznie je Msza św. o godz. 18 w kościele św. Brata Alberta.

Inicjatorzy wydarzeń przypominają, że uczestnictwo w nabożeństwie ma charakter indywidualnej, dobrowolnej praktyki religijnej. Nie zapewniają ubezpieczenia, opieki medycznej ani transportu. Osoby decydujące się na udział w EDK biorą na siebie całkowitą odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.

Szczegółowe informacje na temat tras oraz deklaracje uczestnictwa na stronie www.edk.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama