Nowy numer 38/2021 Archiwum

Naturalne, aromatyczne i tanie

Ambasadorzy Bożego Stworzenia uczą mieszkańców Szczecinka, jak zrobić ekologiczne kosmetyki i środki czystości.

W parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku powstała jesienią wspólnota Ambasadorzy Bożego Stworzenia, która w ramach projektu grantowego Caritas wprowadza w życie ideę ekologii zgodnej z nauczaniem Kościoła i zapala do tego innych. Po zrealizowaniu wykładu o encyklice Laudato si' papieża Franciszka, konkursu plastycznego, ekologicznego rachunku sumienia, kodeksu młodego ekologa, szkolnego dnia z hulajnogą i rolkami, adaptacji salonu i kuchni w domu parafialnym oraz przygotowywania w niej posiłków z żywności z krótkim terminem ważności – przyszedł czas na produkcję kosmetyków i środków czystości.

Jak zauważa koordynatorka projektu s. Beata Słaby ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich, temat ekologiczny coraz lepiej przyjmuje się wśród parafian – w spotkaniu składającym się z wykładu i warsztatów wzięło udział kilkanaście pań. – Ukazując przesłanie papieża Franciszka, chcemy prostować złe nawyki i proponować dobre sposoby czy to dotyczące zapobiegania marnotrawstwu żywności, spędzania wolnego czasu, czy sporządzania kosmetyków i środków czystości – wymienia. – Rodzą się wciąż nowe propozycje, dlatego planujemy rozszerzyć projekt o dodatkowe działania, jak tworzenie ekologicznych słodyczy i odświeżaczy powietrza.

Naturalne, aromatyczne i tanie   Warto unikać składników chemicznych, a korzystać z produktów używanych w kuchni, jak soda oczyszczona, kwas cytrynowy, cukier, miód, warzywa - przekonuje Anna Mendonca. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Wiedzą i doświadczeniem w stosowaniu naturalnych kosmetyków podzieliła się z zebranymi pasjonatka kosmetologii Anna Mendonca, którą do poznania tej dziedziny zmusiły problemy pielęgnacji skóry członków jej rodziny. – Kosmetyki komercyjne nie pomagały, a wręcz przeciwnie. Dlatego sięgnęłam po naturalne i oprócz korzyści zdrowotnych okazało się, że to jest oszczędność finansowa, naturalne kosmetyki są po prostu tańsze – mówi pani Anna i w ramach wykładu prezentuje wypróbowane przepisy na aromatyczny balsam do ust, peeling do ciała, olejek do kąpieli.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama