Pilanie włączyli się w akcję "40 dni dla życia". Do 960-godzinnej modlitwy zapraszają innych.
Nieustanna modlitwa o powstrzymanie świata przed zabijaniem dzieci nienarodzonych oraz o pokój rozpoczęła się w Pile 17 lutego i potrwa do Niedzieli Palmowej, czyli 28 marca. To odpowiedź środowiska szkół salezjańskich na apel Marszu dla Życia, by czuwać w tych intencjach 24 godziny na dobę.
Czterdzieści dni, czyli 960 godzin osobistej modlitwy, podejmują osoby w różnym wieku, przy czym każda z nich zobowiązuje się do czuwania przez wybraną przez siebie godzinę. Rodzaj modlitwy jest dowolny, np. część Różańca. Ten duchowy dar, a w wymiarze fizycznym zwyczajny trud – zwłaszcza w godzinach nocnych, staje się rodzajem duchowej jałmużny wobec bezbronnych, zagrożonych utratą życia.
– Ludzie angażują się w ochronę życia, ale równie ważne jest pokazanie, jak wielka jest siła modlitwy w tej sprawie. I to nie tylko za nienarodzone dzieci, ale także za kobiety, które zmagają się z lękiem przed urodzeniem chorego dziecka. One, niestety, często nie są obmodlone, w tej trudnej sytuacji pozostawione same sobie. A powinny czuć że nie są same, że jest mnóstwo ludzi, którzy modlą się za nie, za ich dzieci – mówi pani Małgorzata, koordynatorka pilskiej akcji. – Ja osobiście włączam w tę modlitwę jeszcze szersze grono, czyli tych wszystkich ludzi, którzy otaczają te kobiety: rodzinę, znajomych. Od nich w dużej mierze zależy decyzja tych kobiet. Czy znajdzie się ktoś, kto te matki wysłucha, weźmie za rękę, zrozumie, pomoże. Wówczas one będą śmielej, odważniej podejmowały trudną decyzję o urodzeniu dziecka, nawet chorego. Po to jest więc także ta modlitwa, by obojętność ludzi przerodziła się w modlitwę i konkretną pomoc.
Tegoroczna akcja "40 dni dla życia" nie cieszy się takim zainteresowaniem jak zeszłoroczna. – Do naszej akcji włączają się i dorośli i młodzież, jednak mniej osób niż rok temu. Być może ludzie są zmęczeni pandemią, to specyficzny rok, ale też warto pamiętać, jaką wartość ma modlitwa – mówi koordynatorka i zachęca do włączenia się w "40 dni dla życia".
Zgłoszenia i kalendarz z wolnymi godzinami znajduje się na stronie Liceum Salezjańskiego w Pile. Można też zgłaszać się także mailowo na adres 40dnidlazyciapila@gmail.com lub telefonicznie pod nr 722 249 541.