Nowy numer 38/2021 Archiwum

Chcą uczyć się polskiego

W Koszalinie dzieci i dorośli Ukraińcy szlifują polszczyznę pod skrzydłami Caritas.

W lutym ruszył w Koszalinie kurs języka polskiego dla 20 dzieci ukraińskich organizowany przez Centrum Wsparcia Integracji działającego przy Caritas diecezjalnej. Uczniowie z Koszalina i okolic podzieleni na dwie grupy wiekowe odbierają naukę u Ludmiły Kałasznikowej, nauczycielki języka ukraińskiego przy SP1 w Koszalinie.

Zajęcia odbywają się w domu parafialnym koszalińskiej katedry co sobotę w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Semestr zakończy się w czerwcu.

Najmłodsi uczą się nazw przedmiotów, zwrotów grzecznościowych, komunikowania potrzeb. Starsi piszą ogłoszenia, zaproszenia, uczą się gramatyki i ortografii.

Ukraińscy uczniowie otrzymują od Caritas materiały do nauki, pomoce lekcyjne, a Ludmiła Kałasznikowa naucza ich w ramach wolontariatu. Działające przy Caritas Centrum Wsparcia Integracji przy wsparciu funduszy unijnych organizuje także kursy języka polskiego dla dorosłych obcokrajowców. Rozpoczęte w październiku zajęcia w wymiarze dwóch godzin tygodniowo finalizują się w marcu egzaminem. Pozytywny wynik udokumentowany jest certyfikatem, co ma znaczenie dla tych, którzy zamierzają ubiegać się o pobyt stały w Polsce. W styczniu zawiązano specjalną grupę dla ludzi pracujących w systemie zmianowym, kolejny rusza w kwietniu i potrwa do sierpnia.

Ze względu na pandemię zajęcia dla dorosłych odbywały się online. 96 procent uczestników to Ukraińcy, pojedynczy to Białorusini. Wszyscy są zdeterminowani, by zakończyć kurs i nie wycofują się przed czasem. – U niektórych widać spore postępy – mówi Grzegorz Czerpak, doradca integracyjny z CWI. – Jedna z pań, Białorusinka, mimo że w trakcie kursu wyprowadziła się poza nasze województwo, nadal uczestniczyła w zajęciach, zdalnie. Widać u niej ogromny postęp: w przeciwieństwie do pierwszych naszych rozmów, ostatnią przeprowadziliśmy już po polsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama