Wprowadzone 27 marca nowe zasady bezpieczeństwa obejmują okres do 9 kwietnia, czyli również czas Wielkiego Tygodnia i świąt wielkanocnych. Jak będziemy je przeżywać w parafiach?
W tym roku więcej wiernych niż przed rokiem będzie mogło uczestniczyć w liturgiach Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy. Niestety, nadal będą to nieliczni. Od 27 marca w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit
Tylko w największych świątyniach diecezji będzie mogło uczestniczyć kilkadziesiąt, a najwyżej ok. stu osób. Nie brakuje kościołów, które ze względu na metraż mogą ich pomieścić zaledwie kilkunastu, a nawet kilku. Tę trudność niektórzy proboszczowie rozwiązują poprzez wydawanie kart wstępu. Szczególnie w najmniejszych kościołach księża apelują o wyrozumiałość, gdy pierwszeństwo udziału w liturgii zostanie dane tym, którzy mają zamówione intencje mszalne.
Wiele parafii uruchamia nagłośnienie liturgii na zewnątrz kościoła, toteż wierni, którzy nie zmieszczą się w budynku, będą mogli uczestniczyć w niej w pobliżu świątyni oraz przyjąć Komunię świętą. W jednej parafii – pw. św. Wojciecha w Koszalinie – zostanie na czas Triduum i Niedzieli Wielkanocnej zainstalowany telebim na przykościelnym placu.
Gospodarze świątyń zachęcają więc wiernych do korzystania z transmisji medialnych celebracji liturgicznych dostępnych w internecie. Niektóre parafie transmitują liturgie z własnej świątyni na kanale YouTube lub Facebooku. Ciekawostką jest możliwość pobrania kodów dostępu QR do transmisji parafialnej – tę możliwość proponują koszalińscy franciszkanie.
Przy czym warto przypomnieć, że transmisja nie oznacza udziału w liturgii, a jedynie umożliwia przeżycie łączności duchowej z Chrystusem i Kościołem. Z tą świadomością warto przeżyć ją z jak najlepszą dyspozycją wewnętrzną. Stąd niektórzy duszpasterze przypominają w tych dniach o wartości Komunii duchowej i sposobie jej przyjmowania.
Aby mimo wszystko przyjąć jak największą możliwą liczbę osób, parafie korzystają z przyznanej im przez biskupa diecezjalnego możliwości celebracji więcej niż jednej Mszy św. w Wielki Czwartek oraz zwiększają ilość Mszy św. w Wielkanoc. Niektóre wykorzystają dodatkowo ołtarze polowe w pobliżu świątyni.
Pojawiają się prośby duszpasterzy, by w imię solidarności nie przychodzić danego dnia na więcej niż jedno wydarzenie liturgiczne, dając w ten sposób szansę innym osobom przeżycia choć części wydarzeń Wielkiego Tygodnia w murach świątyni. Wśród proponowanych nabożeństw prócz tradycyjnych adoracji, Drogi Krzyżowej czy Nowenny do Bożego Miłosierdzia, znajduje się wspólnie sprawowana modlitwa brewiarzowa (np. w Koszalinie w katedrze i u oo. franciszkanów, u kapucynów w Pile).
Ograniczenia sanitarne wpłyną także na sam przebieg niektórych elementów liturgii Wielkiego Tygodnia – w Wielki Czwartek nie będzie obrzędu obmycia nóg, podczas liturgii wielkopiątkowej nie będzie możliwości ucałowania Krzyża podczas adoracji (ale np. poprzez skłon głową). Po Wigilii Paschalnej lub przed Rezurekcją nie odbędą się procesje lub wezmą w nich udział wyłącznie kapłani i służba ołtarza.
Rozwiązanie dla święcenia pokarmów w Wielką Sobotę – gromadzącego tradycyjnie największą liczbę wiernych – wielu gospodarzy świątyń znalazło w przeprowadzeniu tego nabożeństwa poza kościołem, na placu parafialnym, w ogrodzie klasztornym itp. Są też parafie, gdzie kapłani zachęcają, by pokarmy poświęciła głowa rodziny w ramach domowej celebracji.
Oprócz ograniczeń liczby osób w kościele proboszczowie przypominają wiernym rekomendacje służb sanitarnych co do zasad przebywania w kościele, m.in. bezwzględnego nakazu zasłaniania ust i nosa, dezynfekcji dłoni, zachowywania odległości od innych uczestników liturgii, sposobu przyjmowania Komunii św.