Nowy numer 21/2024 Archiwum

Ekologiczna parafia

Zdziwić się, zainteresować, przekonać. Taki kierunek myślenia propagują zapaleńcy działań ekologicznych w parafii w Jastrowiu.

W parafii pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu od jesieni Caritas zagospodarowuje teren wokół kościoła. Parafialni ekolodzy postawili kompostownik i cysterny na deszczówkę, zasiali łąkę kwietną i byliny przyjazne owadom. Grupa św. Michała Archanioła realizuje spotkania z encykliką Franciszka "Laudato si'", a proboszcz prowadzi dla najmłodszych warsztaty na temat pszczelarstwa. Pracując razem, planując, ucząc się – wszyscy się integrują i częściej zaglądają do przykościelnego ogrodu.

– Przede wszystkim nie powinniśmy być obojętni ekologiczne przesłanie papieża Franciszka. Ziemia jest naszą planetą i musimy o nią dbać – przekonuje proboszcz ks. Andrzej Wachowicz. – Działania zainicjowane w tym duchu przez Caritas sprawiły dobre poruszenie w parafii.

Grupa założycielska, która przygotowała projekt i wystartowała w konkursie grantowym Caritas "Laudato si'" liczy pięć osób, jednak osób angażujących się jest więcej – od przedszkolaków, które w strojach pszczelarzy obserwowały pozimowy oblot pszczół, poprzez młodzież pod okiem dorosłych montującą ławki ogrodowe, po dorosłych chwytających za łopaty, grabie, pędzle czy siadających na traktor. Wiedzę ogrodniczą czerpią od działkowców i rolników, botaniczną i zoologiczną – od leśnika. W pomoc włączają się nauczyciele i uczniowie pobliskiej SP 2.

– Na taki konkurs Caritas czekaliśmy, bo już wcześniej chcieliśmy podjąć zadania, których efekt będzie trwały i będzie żyć także po zakończeniu prac – mówi leśnik Krzysztof Nagórski, koordynator projektu. – To nasz projekt startowy i widzimy, że jesteśmy w stanie sporo zrobić w tym gronie. No i myślimy, by do kolejnych projektów zaprosić jeszcze więcej osób, które wniosą trochę własnej inicjatywy.

Ekologiczna parafia   Dwie cysterny zbierają deszczówkę z zabudowań parafialnych. Woda posłuży do podlewania ogrodu. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Więcej o ekologicznym projekcie w Jastrowiu będzie można przeczytać w najnowszym nr. 16/2021 "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy