Nowy numer 20/2024 Archiwum

O Kościele na pamiątkę

Ukazała się teologiczna Księga Pamiątkowa poświęcona śp. ks. Wojciechowi Wójtowiczowi, tragicznie zmarłemu przed rokiem rektorowi koszalińskiego seminarium.

Sam proces powstawania tego zbioru artykułów teologicznych, zawierającego teksty autorów z całej Polski, miał dramatyczny charakter.

Redaktor wydawnictwa, ks. prof. Edward Sienkiewicz, napisał w przedmowie o trudnych do opanowania emocjach w obliczu śmierci "tak nagłej, tak bardzo niespodzianej, zaskakującej i - po ludzku - tak bardzo przedwczesnej".

Nie przypuszczał, że pisał te słowa także o własnej śmierci. Ks. prof. Sienkiewicz zmarł 3 listopada 2020 roku na COVID-19. Rozpoczęte przez niego dzieło dokończył zespół Biblioteki WSD w Koszalinie pod kierunkiem ks. dr. Tadeusza Ceynowy, a także staraniem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego (zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy z dziekanem wydziału na temat publikacji).

Ze względu na teologiczne zainteresowania śp. ks. Wójtowicza, tematyka artykułów zawartych w publikacji dotyka rzeczywistości Kościoła w różnych aspektach. Można tam znaleźć teksty m.in. o znamionach kryzysu Kościoła według Josepha Ratzingera, o tzw. drodze synodalnej w Niemczech, możliwych odpowiedziach Kościoła na wyzwania ponowoczesności, o tym, na czym polega wiarygodność Kościoła, jak Kościół walczy ze złym duchem, czy o Kościele (nie) wtrącającym się do polityki.

We wstępie do publikacji bp Edward Dajczak napisał: "Jeśli chcemy snuć refleksję, zamyśleni nad tym, co ks. Wojciech zostawił, co wypisał, to trzeba zrobić to w taki właśnie sposób. Pochylić się nad myślą eklezjologiczną, którą tak bardzo ks. Wojciech Wójtowicz zgłębiał. Odkrył w tej myśli to, że potrzeba każdemu z nas zdecydowanego życia dla Jezusa w Jego Kościele".

Książka: "O Kościele Jezusa Chrystusa dzisiaj", oprócz artykułów podejmujących ten temat, zawiera także życiorys śp. ks. dr. Wojciecha Wójtowicza oraz kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących jego posługę kapłańską.

Książkę można nabyć w Bibliotece WSD oraz w sklepie kurialnym w Koszalinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy