O Kościele na pamiątkę

Ukazała się teologiczna Księga Pamiątkowa poświęcona śp. ks. Wojciechowi Wójtowiczowi, tragicznie zmarłemu przed rokiem rektorowi koszalińskiego seminarium.

1m 56s

Sam proces powstawania tego zbioru artykułów teologicznych, zawierającego teksty autorów z całej Polski, miał dramatyczny charakter.

Redaktor wydawnictwa, ks. prof. Edward Sienkiewicz, napisał w przedmowie o trudnych do opanowania emocjach w obliczu śmierci "tak nagłej, tak bardzo niespodzianej, zaskakującej i - po ludzku - tak bardzo przedwczesnej".

Nie przypuszczał, że pisał te słowa także o własnej śmierci. Ks. prof. Sienkiewicz zmarł 3 listopada 2020 roku na COVID-19. Rozpoczęte przez niego dzieło dokończył zespół Biblioteki WSD w Koszalinie pod kierunkiem ks. dr. Tadeusza Ceynowy, a także staraniem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego (zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy z dziekanem wydziału na temat publikacji).

Ze względu na teologiczne zainteresowania śp. ks. Wójtowicza, tematyka artykułów zawartych w publikacji dotyka rzeczywistości Kościoła w różnych aspektach. Można tam znaleźć teksty m.in. o znamionach kryzysu Kościoła według Josepha Ratzingera, o tzw. drodze synodalnej w Niemczech, możliwych odpowiedziach Kościoła na wyzwania ponowoczesności, o tym, na czym polega wiarygodność Kościoła, jak Kościół walczy ze złym duchem, czy o Kościele (nie) wtrącającym się do polityki.

We wstępie do publikacji bp Edward Dajczak napisał: "Jeśli chcemy snuć refleksję, zamyśleni nad tym, co ks. Wojciech zostawił, co wypisał, to trzeba zrobić to w taki właśnie sposób. Pochylić się nad myślą eklezjologiczną, którą tak bardzo ks. Wojciech Wójtowicz zgłębiał. Odkrył w tej myśli to, że potrzeba każdemu z nas zdecydowanego życia dla Jezusa w Jego Kościele".

Książka: "O Kościele Jezusa Chrystusa dzisiaj", oprócz artykułów podejmujących ten temat, zawiera także życiorys śp. ks. dr. Wojciecha Wójtowicza oraz kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących jego posługę kapłańską.

Książkę można nabyć w Bibliotece WSD oraz w sklepie kurialnym w Koszalinie.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5