Koszalińsko-Kołobrzeski

Spacerowy prezent na urodziny Wałcza

Wędrując tropem rozmieszczonych w różnych lokalizacjach fotografii można połączyć aktywne spędzanie czasu z lekcją historii o mieście i jego mieszkańcach.

Wystawa "Spacerem po dawnym Wałczu" to prezent, jaki przygotowało na 718. urodziny miasta Muzeum Ziemi Wałeckiej. Tym razem wszystko odbywa się na świeżym powietrzu, dzięki czemu łatwiej zachować reżim sanitarny.

- Pandemia narzuca ograniczenia, nie możemy zaprosić mieszkańców do siebie. Dlatego przygotowaliśmy coś, co przyniesie i miłe emocje, i trochę wiedzy, a także posłuży zdrowiu - wyjaśnia Magdalena Suchorska, dyrektor wałeckiej placówki.  

Zaprezentowane zdjęcia pochodzą z muzealnej kolekcji. 90 fotografii rozmieszczonych jest w 15 punktach miasta. Część zdjęć przedstawia Wałcz z przełomu XIX i XX w., inne to materiały z dwudziestolecia międzywojennego, sporo jest także materiałów powojennych, który mieszkańcy mogą pamiętać. Jak wyjaśniają autorzy wystawy, starali się wybrać fotografie przywołujące miłe wspomnienia, ale też pokazujące zmiany, jakie zaszły w mieście na przestrzeni lat.

- Mamy pozytywny odzew, że wystawa się podoba. W młodszych budzi zdumienie, że tak wyglądało ich miasto, w starszych - nutkę nostalgii - przyznaje dyr. Suchorska i zachęca do zaglądania także w muzealne przestrzenie wirtualne.

- Na naszych profilach w mediach społecznościowych i na stronie internetowej umieszczona jest mapka, która pomoże w podążaniu śladem fotografii. Tam też systematycznie będziemy umieszczali dodatkowe informacje o poszczególnych obiektach, co pozwoli też poznawanie historii miasta - zapowiada. 

Plenerową wystawę w Wałczu będzie można oglądać do końca września. 

Jak informuje akt lokacyjny, znajdujący się obecnie w jednym z niemieckich archiwów, początek miasta datuje się na 23 kwietnia 1303 r. Założycielami miasta byli margrabiowie brandenburscy. Pierwotna nazwa miasta określona w przywileju lokacyjnym brzmiała Arnescrone.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..