Nowy numer 19/2021 Archiwum

O Dekalogu przed rocznicą papieskiej wizyty

Przygotowując się do obchodów 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Koszalina, papieska świątynia zaprasza na krótkie katechezy.

Nauki poświęcone są Dekalogowi, na którym oparł swoje nauczanie podczas IV podróży apostolską do ojczyzny Jan Paweł II.

- Tak, jak papież 30 lat temu podczas pielgrzymki aktualizował Dekalog, aplikując go do tamtych warunków społecznych, rodzącej się wolności, tak my, po 30 latach, poprzez katechezy chcemy pokazać aktualność 10 przykazań w kształtowaniu naszych sumień dzisiaj, tu i teraz, w konfrontacji do wyzwań moralnych, które ma współczesny katolik - wyjaśnia ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz parafii Ducha Świętego w Koszalinie, w której przed 30 laty Jan Paweł II sprawował Eucharystię.

Jak podkreśla bardzo zależy mu na tym, by przeżywanie rocznicy papieskiej wizyty nie ograniczyło się do jednorazowego przeżycia, czy upamiętnienia daty jedynie podniosłym wydarzeniem.

- Zależy mi bardzo na tym, żeby nauczanie papieża cały czas było słyszane. Żebyśmy się nie ograniczali jedynie do akademii ku czci, nie emocjonowali się tylko rocznicą wizyty, ale żebyśmy mieli głód jego nauczania - dodaje.

Stąd też pomysł na przygotowujące do świętowania rocznicy katechezy. Można ich posłuchać na 5 minut przed każdą niedzielną Mszą św. Ale to nie jedyna forma przywołania papieskiego nauczania. Codziennie, podczas nabożeństw majowych i czerwcowych, czytane będą przemówienia i homilie, które papież wygłosił podczas pobytu w Polsce w 1991 r.

- Trudno zmotywować się do indywidualnej lektury, łatwiej posłuchać choć niewielkiej części. Mamy nadzieję, że usłyszany podczas nabożeństwa fragment będzie zachętą do sięgnięcia po więcej, ale też inspiracją do życia usłyszanymi naukami - dodaje ks. Wojtalewicz.

Uroczystości związane z pobytem św. Jana Pawła II w Koszalinie zaplanowano na 30 maja. Centralnym wydarzeniem będzie Msza św. sprawowana w papieskiej świątyni o godz. 10.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama