Wolontariusze i nauczyciele przekonują środowisko koszalińskiego ekonoma, by ograniczając plastik, dbać o dzieło stworzenia.
Koło Caritas im. św. Franciszka w Koszalinie zaproponowało społeczności swojej szkoły – ZS nr 1 – udział w ekologicznym projekcie Caritas. Jego celem jest ograniczenie zużycia plastiku m.in. poprzez promocję segregacji odpadów, korzystania z opakowań wielokrotnego użytku. Do akcji dołączyli nauczyciele, inni uczniowie zareagowali z entuzjazmem.
Grant w wysokości pięciu tysięcy złotych zdobyty w ramach programu Caritas "Laudato si'", SKC przeznaczyło m.in. na zakup toreb wielorazowego użytku z logo "ekoEkonom", kolejne wolontariusze szyją na maszynach z tkanin. Elementem akcji jest także przynoszenie do szkoły elektrośmieci (tablety, telefony, kable, urządzenia elektroniczne) i starych ubrań. Wiedzę o ochronie środowiska sprawdzi szkolny konkurs, zaś zwieńczeniem akcji będzie ustawienie przed szkołą kosza-serca na nakrętki. – To taki trwały pomnik, poprzez który chcemy pokazać, że poprzez segregację śmieci można pomóc charytatywnie innym – mówi – mówi s. Dalia Matusiak, franciszkanka Rodziny Maryi, katechetka i opiekun szkolnego Caritasu. – Ale przede wszystkim przekonujemy, że należy dbać o dar Boży, jakim jest Ziemia: zastanawiamy się, gdzie wyrzucić odpady, w co pakować produkty, jak korzystać z wody pitnej. To przyszłościowe działania, szczególnie dla młodych, którzy niebawem będą zakładać swoje rodziny i wprowadzać w życie własne zwyczaje.
Nauczycielki wspierały uczniów w trudniejszej części zadania - szyciu na maszynie. Katarzyna Matejek /Foto GośćProjekt "ekoEkonom" poruszył środowisko szkoły. Sympatyków zyskał dzięki filmikom nakręcanym przez wolontariuszy i umieszczanych na stronie internetowej ekonoma, a także nauczycielkom, które poruszały temat w ramach katechezy i lekcji językowych oraz same wzięły udział w szyciu ekotoreb.
Wolontariuszki (od lewej) Dominika Dziarmaga, Martyna Obszańska i Andrea Ziemińska. Katarzyna Matejek /Foto Gość