Koszalińsko-Kołobrzeski

Zadbaj o sąsiada

120 diecezjan korzysta z usług opiekuńczych Caritas, a mogłoby 350. Pomoc świadczy im 56 opiekunów, a mogłoby 200. Caritas czeka na zgłoszenia.

Dzisiaj, 28 maja, przypada Europejski Dzień Sąsiada. Caritas zaprasza w tym dniu diecezjan do angażowania się w opiekę sąsiedzką: zarówno dołączenia do podopiecznych programu "Dobre wsparcie", jak i do grona opiekunów. Ta forma pomocy świadczona sąsiadowi jest wynagradzana finansowo.

Program Caritas "Region Dobrego Wsparcia" funkcjonuje w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 2018 r. Jest dedykowany osobom niesamodzielnym – z powodu niepełnosprawności czy starszego wieku. Jego podopieczni, nierzadko pozostawieni samym sobie, wymagają zróżnicowanej opieki – towarzyszenia podczas spaceru, zakupów, wizyt w urzędzie, przychodni, kościele. Program zapewnia także pomoc specjalistów – psychologa, rehabilitanta.

– Chcemy przypomnieć o możliwościach skorzystania z tego programu pomocy zarówno osobom, które potrzebują opieki w takich prostych czynnościach, jak również tym, którzy taką formę pomocy chcieliby świadczyć – wyjaśnia Dagmara Salamon-Grynia, koordynator Caritas. – Z tą informacją chcemy dotrzeć do wszystkich miejsc w diecezji.

Jak dodaje, Caritas szkoli kandydatów na opiekunów i wydaje odpowiednie certyfikaty. – Takie osoby zatrudniamy w oparciu o umowę cywilno-prawną. Za każdą przepracowaną godzinę wypłacamy wynagrodzenie w wysokości 21,75 zł brutto.

Obecnie w diecezji usługi sąsiedzkie w ramach "Regionu Dobrego Wsparcia" świadczy 56 opiekunów, a z ich opieki korzysta 120 osób.

– Chcemy znacząco poszerzyć liczbę zarówno osób niesamodzielnych, jak i opiekunów – deklaruje Dagmara Salamon-Grynia. – Jesteśmy przygotowani na objęcie opieką 350 osób. Liczymy, że grupa sąsiedzkich opiekunów wzrośnie do 200 osób.

Koordynatorka zaznacza, że kandydaci na opiekunów sąsiedzkich nie mogą być spokrewnieni ze swymi podopiecznymi (mieć względem nich obowiązku alimentacyjnego).

Atutem programu jest możliwość nieodpłatnego korzystania z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego (łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, chodziki, rotory i inne). Ponadto Caritas oferuje podopiecznym programu "Region Dobrego Wsparcia" możliwość wypoczynkowego pobytu w mieszkaniu wytchnieniowym w Kołobrzegu.

Osoby zainteresowane programem mogą zgłosić się do Caritas diecezji telefonicznie pod nr 728 402 966 lub mailowo na adres: dobrewsparcie@caritas.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..