- Credo Kościoła nie można zamienić na "ja sądzę" - mówił w Skrzatuszu biskup Dajczak podczas Pielgrzymki Żywego Różańca.
Homilię podczas Mszy św. wieńczącej IX Diecezjalną Pielgrzymkę Żywego Różańca do Skrzatusza wygłosił bp Edward Dajczak.
Pasterz diecezji podpowiadał pielgrzymom zgromadzonym w "polowej bazylice", by nie tyle pragnęli znać "czasy i chwile", co raczej szli za natchnieniem Ducha, ponieważ mądrością jest pokorna wiedza, że wielu rzeczy się nie umie, nie rozumie.
Przewodniczką w tym kroczeniu jest mistrzyni zapatrzenia w Jezusa – Jego Matka. Ukazując Ją jako Niewiastę Eucharystii, bp Dajczak wskazał, że przeistoczenie to moment, w którym możemy brać od Boga życie według programu naszego osobistego powołania.
– Mamy dwa wyjścia: albo żyć dla Jezusa, albo dla siebie. To są światy nie do pogodzenia. Przejść granicę od życia zamkniętego do życia z Jezusem jest jednak zadziwiająco łatwo – zachęcał bp Dajczak.
– To czas – mówił pandemii i o błędnym skupieniu się w tym czasie na formach przyjęcia Ciała Chrystusa, a nie na istocie Mszy św. – kiedy trzeba będzie na nowo odkryć Eucharystię. Bo Jezusowi chodzi o miłość, o serca ofiarne, o kochanie wszystkich bez wyjątku. O to, by Eucharystia była na co dzień obecna w naszym życiu.
Biskup wskazywał, że misją Żywego Różańca jest pokazywanie innym, że żyją ludzie Jezusa, ci, którzy się Nim karmią. – Zgubiliśmy to, że Chrystusa nie ma się tylko dla samych siebie. Kościół nas zbiera, byśmy byli rodziną, wspólnotą i byśmy byli otwarci także na tych, którym brak życzliwości do nas. To Duch Święty nas gromadzi w jedno: bliskich sobie i dalekich, zjednoczonych i rozproszonych.
Przestrzegając przed prywatyzacją wiary, hierarcha ukazał perspektywę Credo, którego nie można zamienić na "ja sądzę". – Chrystus istnieje tylko w "my". Zostawił nam wspólną modlitwę "Ojcze nasz", w której mówimy "nas", nie "mnie". W tym wszystkim, owszem. jestem ja z moim niepodważalnym powołaniem, ale wiara jest jednak wiarą wspólnoty – Kościoła.
Biskup zachęcał, by pielgrzymi zgromadzeni w Skrzatuszu i przed ekranami, poderwali się tchnieniem Ducha i rozpoczęli ewangelizacyjną akcję modlitwy, jako przygotowanie do świętowania 50-lecia diecezji, przypadającego na czerwiec 2022 roku. – Proszę was, zaczynamy! Kryzys wspólnoty Kościoła jest zawsze kryzysem modlitwy. Kiedy my będziemy ludźmi modlitwy, to ze względu na nas przyjdzie ratunek także dla tych, którzy się nie modlą. Niech ten powiew Ducha zaniesie nas do naszych domów, rodzin, parafii – niech ta modlitwa obejmie jeszcze większą grupę ludzi. Zaczynamy! Z Żywym Różańcem zaczynamy na nowo iść po tropach Boga, który jest miłością!
Podobnie jak w ubiegłych latach, w czasie pielgrzymki bp Edward Dajczak uroczyście podziękował i udzielił błogosławieństwa tym zelatorom i członkom róż, którzy obchodzą swój jubileusz 25-lecia lub 50-lecia przynależności do Żywego Różańca. Otrzymali oni także okolicznościowe dyplomy.