Nowy numer 31/2021 Archiwum

Potrzebna jest zdrowa ludzka odwaga

Jubileuszową Mszą św. koszalinianie uczcili 30. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w swoim mieście.

W przeddzień przypadającej 1 czerwca 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Koszalinie bp Edward Dajczak sprawował jubileuszową Mszę św. w kościele pw. Ducha Świętego. Koncelebrowali ją biskupi Krzysztof Zadarko i Krzysztof Włodarczyk. Obecni byli także przedstawiciele samorządu i Politechniki Koszalińskiej. W ten sposób koszalinianie upamiętnili spotkanie 300 tys. ludzi z papieżem Polakiem, które odbyło się na terenie przyległym do tego kościoła w ramach IV pielgrzymki papieża do ojczyzny w 1991 roku.

Biskup Dajczak w homilii nawiązał do ówczesnego nauczania św. Jana Pawła II o pierwszym przykazaniu Dekalogu. – Jeżeli chcemy to dobrze odczytać, to musimy wspomnieć pierwsze słowa papieskiego pontyfikatu: nie lękajcie się. Strach to fałszywy doradca, paraliżuje, dlatego potrzebna jest zdrowa ludzka odwaga – powiedział.

– Dziś słyszymy, że żyjemy w czasach apostolskich, w których zagrożona jest cywilizacja chrześcijańska – zauważył biskup. Przekonywał, by zrozumieć to jako wezwanie misyjne. Budować na fundamencie Apostołów, ale dostosowując się do nowych czasów. – Wokoło zmienia się kultura, wyrzekliśmy się solidarności, która łączy, i przyjęliśmy kulturę walki. Każdy, kto się z tym nie zgadza, jest traktowany jak wróg. Co ma zrobić uczeń Jezusa, ten, który ma być misjonarzem? – pytał hierarcha, podpowiadając: − Ewangelia jest pełna optymizmu i nadziei.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama