GN 30/2021 Archiwum

Nasiona nowych chrześcijan

W przeddzień liturgicznego wspomnienia polskich zakonników zamordowanych w Peru przez terrorystów ich relikwie zostały wprowadzone do kołobrzeskiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kołobrzeska wspólnota otrzymała okruchy kości bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego – misjonarzy, którzy 30 lat temu zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru.

Klasztor się powiększa

Świadectwo ich wiary, żywej i niezłomnej, porusza wiele osób na całym świecie. Gwardian nadmorskiego klasztoru franciszkańskiego wierzy, że poruszy także wspólnotę parafialną, pociągając przykładem życia i wiary. Jak mówi: klasztor się powiększa. – To kolejni bracia, którzy dołączają do naszej wspólnoty. Wierzymy, że w świętych obcowaniu oni są wśród nas. Jest to nie jakieś wspomnienie, ale rzeczywistość, realna obecność. To dla parafian, ale i dla nas, wspólnoty zakonnej, mobilizacja do dążenia do świętości i przykład, że wiara wymaga wyrzeczeń. Niekoniecznie ofiary życia i krwi, ale odwagi do głoszenia Jezusa. I szerzenia pokoju, którego są orędownikami błogosławieni misjonarze z Peru – przyznaje o. Paweł Kaczmarski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, w której pracują ojcowie franciszkanie.

Franciszkanin zauważa szczególne oddziaływanie bliskości czasowej z błogosławionymi zakonnikami, świeże ślady, które pozostawili. – Nie miałem okazji spotkać się z nimi na ziemi. Kiedy oni oddawali życie, ja jeszcze nie myślałem nawet o zakonie. Ale ich świadectwo w zgromadzeniu jest cały czas żywe. Wielu z braci się z nimi spotkało. To nie są święci sprzed wieków, z obrazków, ale żyjący tuż obok. To świadectwo mocno działa. Jest potrzebne także nam, zakonnikom – zauważa duszpasterz.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama