19 czerwca odbyła się szósta sesja plenarna II Synodu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Podjęto tematy liturgii i administracji kościelnej.
Ze względu na pandemię sesja odbyła się zdalnie za pośrednictwem platformy Google Meet. Wzięło w niej udział ok. 130 osób. Zanim projekty uchwał przedstawiły dwie komisje, do spraw administracyjnych i kultu Bożego, w głosowaniach przyjęto projekty uchwał komisji ds. duchowieństwa (tekst uchwały dostępny jest TUTAJ) i osób konsekrowanych (tekst uchwały dostępny jest TUTAJ), prezentowane na sesji poprzedniej.
Modlitwie rozpoczynającej spotkanie towarzyszyły, trwając na adoracji Najświętszego Sakramentu, słupskie klaryski, a członkowie synodu łączyli się nimi poprzez obraz z kamery przesłany z kaplicy kościoła pw. św. Ottona w Słupsku. Na wagę tego duchowego elementu sesji wskazał bp Edward Dajczak.
- Kościół istnieje tylko dlatego, że Bóg zbiera uczniów przez wszystkie czasy i posyła im swojego Ducha, który rodzi ich na nowo. W ten sposób ziarno Bożego Królestwa może dojrzewać w każdym członku Kościoła - powiedział przypominając, że wieczysta adoracja towarzyszy życiu diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od początku jej istnienia.
Bp Dajczak zapowiedział, że zwołany w 2016 roku II Synod Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej będzie finalizowany w jubileusz 50–lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który przypada w roku 2022. Ogłoszono ponadto, że do końca trwania synodu przedłużona została kadencja Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej.
Następnie przedstawiono projekty uchwał dwóch komisji. Komisja ds. administracyjnych zaprezentowała zasady dotyczące sprawowania sakramentów i sakramentaliów, Mszy św. zbiorowych i w ogóle liczby sprawowanych Mszy św., intencji i stypendiów mszalnych, obejmowania urzędu proboszcza, instrukcji kancelaryjnej, wizytacji kanonicznej w parafii, relacji jednostek organizacyjnych Kościoła i duchownych z instytucjami państwowymi i samorządowymi, organizacji imprez masowych przez parafie i instytucje kościelne; internetowej bazy dokumentów diecezjalnych.
Wśród tematów poruszonych przez Komisję ds. Kultu Bożego znalazły się: formacja liturgiczna i sprawowanie sakramentów, pogrzeb, błogosławieństwa, kult świętych, liturgia w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, czas i przestrzeń sakralna, muzyka sakralna, rejestracja i transmisja celebracji liturgicznych.
W trosce o precyzję sformułowań dokumentów synodalnych, ale i praktykę stosowaną w parafiach, członkowie synodu zgłaszali swoje uwagi do projektów.
Siódma sesja synodalna odbędzie się 25 września.