Prof. Bogdan Narloch otrzymał medal "Pro Ecclesia et Pontifice" przed koncertem inaugurującym 55. Międzynarodowy Festiwal Organowy w Koszalinie.
Laureat wyróżnienia od lat jest dyrektorem artystycznym festiwalu, dlatego - jak przyznaje ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii katedralnej - rozpoczęcie jego tegorocznej edycji jest dobrą okazją, aby wręczyć papieski medal zasłużonemu muzykowi.
Papieski medal "Pro Ecclesia et Pontifice". ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość- Zakres działalności i liczba zasług profesora wykraczają poza środowisko Kościoła lokalnego, stąd prośba o przyznanie wyróżnienia tej rangi. Medal ten przyznawany jest za wybitne zasługi dla życia kościelnego w wymiarze uniwersalnym i diecezjalnym; nazwa "Pro Ecclesia et Pontifice" wyraża aktywną i służebną postawę w wypełnianiu misji Kościoła apostolskiego w świecie - przypomniał w laudacji ks. Romanik.
- Przyznanie tego kościelnego wyróżnienia jest wyrazem naszej wdzięczności dla niego i dla całego środowiska muzycznego w Koszalinie. W perspektywie zbliżającego się jubileuszu 50-lecia naszej diecezji dzisiejsze symboliczne wydarzenie jest pierwszym wobec ludzi aktywnych w różnych dziedzinach kultury, służącej ewangelizacji w środowisku Pomorza i Polski. Niech to będzie także wyraz naszego podziwu dla owocowania dobra jednoczącego społeczność i dla daru piękna zakorzenionego w Bogu - dodał duchowny.
Podczas uroczystości głos zabrał także bp Edward Dajczak: - Dziękuję Panu za tworzenie takiego klimatu, w którym kultura muzyczna sprawia, że nasz rozdygotany i często tragicznie skłócony świat doznaje pojednania - powiedział biskup koszalińsko-kołobrzeski przed wręczeniem medalu.
Bogdan Narloch urodził się w 1958 r. w Karsinie na Kaszubach i mieszka od lat w Koszalinie. Aktualnie jest wykładowcą z tytułem profesora w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku. Uczy także muzyki organowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jest rzeczoznawcą w Diecezjalnej Komisji Śpiewu i Muzyki Kościelnej oraz Instrumentów Muzycznych. Swoim doświadczeniem służy jako ekspert ds. organów w delegaturze koszalińskiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
W biogramie udostępnionym przez Akademię Sztuki w Szczecinie można przeczytać o działalności artystycznej prof. Narlocha: "Prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, która obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich (Belgia, Białoruś, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy) oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. Wielokrotnie koncertował na zaproszenie polskich placówek dyplomatycznych i Instytutów Polskich w Moskwie, Soczi, Irkucku, Sofii, Warnie, Kiszyniowie, Bukareszcie, Betlejem i Jerozolimie. W swoim dorobku posiada 6 CD, na których prezentuje m.in. historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Brał udział w licznych prawykonaniach utworów skomponowanych przez: Karola Borsuka, Andrzeja Cwojdzińskiego, Marka Czerniewicza, Leszka Kułakowskiego, Ewę Fabiańską-Jelińską, Jakuba Rabizo, Beatę Wróblewską, Sverre Eftestøla, Szilvesztera Rostettera i Conrada Zwicky. Wiele z tych kompozycji została mu dedykowana.
Od wielu lat koncertuje z wybitnym polskim trębaczem prof. Romanem Gryniem. Zajmuje się też działalnością związaną z badaniami i ochroną historycznych organów na Pomorzu, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków. Opracował liczne projekty remontów zabytkowych instrumentów, dokumentacji konserwatorskich, prowadził też nadzór wielu prac organmistrzowskich. Jest autorem pracy Organy i muzyka organowa na Pomorzu wydanej przez wydawnictwo AM w Poznaniu".
W numerze 27. "Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego" (11 lipca) ukaże się obszerna rozmowa z prof. Bogdanem Narlochem.