Nowy numer 13/2024 Archiwum

W twórczości Gintrowskiego możemy odnaleźć odbicie naszych czasów

Po raz trzeci na scenie kołobrzeskiego RCK odbywa się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego "Pamiątki".

Wśród wykonawców nie zabrakło kołobrzeżan. Jeden z nich, Łukasz Różycki, na konkursie zaprezentował "Ja" i "Dylemat"

- Patrzę na to, jak na wydarzenie, które warto mieć w swoich wspomnieniach - powiedział. - Scena jest dla mnie domem, konkurs daje mi możliwość wyjścia do ludzi, spędzenia z nimi czasu i zaprezentowania wartości, które są w utworach Gintrowskiego ponadczasowe. Niezależnie, w którym roku żyjemy, zawsze w jego twórczości możemy odnaleźć odbicie naszych czasów - stwierdził.

Kolejna kołobrzeżanka, Paulina Derewońko z zespołem "Zarys", wyśpiewała "Dokąd nas zaprowadzisz, Panie" oraz "Zapałkę". - Twórczość Gintrowskiego nie jest łatwa, ale choć mieliśmy obiekcje, czy nas to nie przerośnie, zdecydowaliśmy zmierzyć się z nią w tym roku - mówi. Jak dodaje, w utworach barda próbuje odnaleźć samą siebie. - To dojrzałe teksty, złożone, ale też ciekawe artystycznie. Dlatego takie festiwale, przyciągające artystów, są potrzebne - wyjaśnia.

Kołobrzeżanom akompaniował na fortepianie Michał Starzyński. Wykonawca docenia kunszt muzyczny Gintrowskiego, interesują go tajniki produkcji muzyki i kompozycji. - W twórczości Gintrowskiego znajduję kopalnię rozwiązań harmonicznych, pomysłów melodycznych, ale też fundament do budowy czegoś nowego, czy wręcz zburzenia wersji Gintrowskiego i zbudowania jej na nowo, nie tracąc na spójności i efekcie, jakiego oczekuje słuchacz - mówi Michał Starzyński. Taką przebudowę udało mu się podjąć właśnie w utworze "Zapałki". - Szerokie spektrum muzyczne zaproponowane przez kompozytora przebudowaliśmy w taki sposób, by atrakcyjność utworu oddać dwoma wokalami i dwoma instrumentami. Myślę, że to się udało - ocenia.

W twórczości Gintrowskiego możemy odnaleźć odbicie naszych czasów   Premiera spektaklu muzycznego pt. "Raport z oblężonego miasta 2021". Katarzyna Matejek /Foto Gość

W pierwszym dniu "Pamiątek" widzowie zobaczyli premierę spektaklu muzycznego pt. "Raport z oblężonego miasta 2021" nawiązującego do historycznego albumu muzycznego Przemysława Gintrowskiego nagranego w 1986 roku. Premiera spektaklu wpisuje się w 40. rocznicę wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Utworowi wzbogaconemu o fragmenty książki Marka Nowakowskiego "Raport o stanie wojennym", nową aranżację nadał Hadrian Filip Tabęcki.

10 lipca widzowie zobaczą koncert "Gintrowski. Psalmy" w wykonaniu warszawskiego zespołu wokalnego proMODERN, zaś 11 lipca zostaną zaproszeni do interaktywnej zabawy w programie "Gintrowski od A do Z przy śpiewającym fortepianie" oraz quizie wiedzy o życiu i twórczości patrona festiwalu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy