Nowy numer 38/2021 Archiwum

W niedzielę 1. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Wycieczka, spotkanie z młodzieżą, nauka obsługi smartfona, odwiedziny, Msze św. - to propozycje Caritas na uczczenie babć, dziadków i osób starszych.

Z inicjatywy papieża Franciszka 25 lipca będzie obchodzony jako Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych pod hasłem: "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni". Święto będzie co roku obchodzone w lipcu w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Jezusa, czyli św. Joachima oraz Anny. Caritas diecezjalna zachęca do modlitwy tego dnia za babcie, dziadków i w ogóle osoby starsze, a także proponuje, by w ich intencji odprawiono Msze św.

- Zachęcamy parafie do duchowej łączności z papieżem Franciszkiem, który tego dnia będzie przewodniczył Eucharystii w bazylice watykańskiej - mówi Kamil Saweczko z Caritas diecezji. - W obchody tego święta warto się włączyć poprzez odprawienie Mszy św. w intencji osób starszych oraz tych seniorów, którzy zmarli z powodu koronawirusa.

Jedną z motywacji ustanowienia święta osób starszych i dziadków przez Franciszka była chęć osobistego towarzyszenia im w czasie powolnego wychodzenia z bolesnego doświadczenia pandemii. Dlatego też Caritas zachęca młodych, by odwiedzili w najbliższych dniach swoje babcie, dziadków i samotne osoby starsze. A także zadbali o to, by seniorzy mogli wziąć udział we Mszach św. w kościołach, szczególnie ci z nich, którzy po długich miesiącach izolacji sanitarnej jeszcze nie wrócili do uczestnictwa w nabożeństwach w parafii.

W tygodniu następującym po 1. Światowym Dniu Dziadków i Osób Starszych Caritas diecezjalna zaprasza seniorów na spotkanie z młodzieżą. Będzie ono okazją do symbolicznego przekazania seniorom kopii papieskiego orędzia, a także - w części praktycznej - do nauki obsługi urządzeń elektronicznych. Ponadto zaplanowano wycieczkę turystyczną do Kołobrzegu.

- Zapraszamy seniorów na zwiedzanie bazyliki, Muzeum Oręża Polskiego, spacer na molo i latarnię morską, a po wszystkim na wspólny obiad - wyjaśnia K. Saweczko. - Zaprosiliśmy seniorów z różnych parafii, stąd liczymy, że grupa będzie miała okazję zapoznać się z nowymi osobami i wymienić doświadczeniem.

Kolejną propozycją Caritas jest organizacja turnusu wypoczynkowego dla seniorów w mieszkaniu wytchnieniowym nad morzem, w Kołobrzegu. - Chcemy podarować im kilka dni spokoju i beztroski. To okazja, by odpoczęli fizycznie i psychicznie od codziennych problemów. Zapewniamy im mieszkanie z wyżywieniem w wygodnych i dostosowanych do potrzeb osób starszych i niedołężnych warunkach - dodaje koordynator.

Caritas diecezjalna prowadzi ponadto stałe działania skierowane do seniorów, m.in. w postaci wykupu lekarstw, paczek z żywnością i chemią gospodarczą, udostępnieniem wypożyczalni sprzętu medycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama