Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Koszalińsko-Kołobrzeski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
koszalin.gosc.pl → Wiadomości z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej → Tu jest nasze centrum świata. 50-lecie parafii w Rzeczycy

Tu jest nasze centrum świata. 50-lecie parafii w Rzeczycy przejdź do galerii

Msza św., procesja eucharystyczna, piknik na świeżym powietrzu - tak mieszkańcy Rzeczycy i okolicznych miejscowości świętowali półwiecze swojej parafii.

 
Procesja eucharystyczna na zakończenie Mszy św. jubileuszowej. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Rzeczycy to niewielka wspólnota. Liczy nieco ponad 1000 mieszkańców.

- Jesteśmy małą cząstką Kościoła, ale tu jest nasze centrum świata i tu, w tym miejscu spotykamy się w ważnych dla naszego życia momentach - mówi Magdalena Wesół-Tereszczak, zaangażowana w parafialny zespół synodalny. - Mam czwórkę dzieci. Wszystkie są tu ochrzczone, tu przyjęły I Komunię świętą i prawie wszystkie zawierały tu małżeństwa - wylicza Władysław Wasylków, który przez wiele lat przewodził radzie parafialnej.

- Co prawda mamy dzisiaj samochody i wszędzie można dojechać, jednak kościół i parafia na miejscu, to zupełnie coś innego. Nasz kościół jest w ciągu dnia otwarty. Można przyjść, pomodlić się. Czasami z żoną zajdziemy - dodaje parafianin.

Ks. Bogdan Graf, obecny proboszcz, przyznaje, że świątynia może pozostawać otwarta także dzięki zaangażowaniu parafian, którzy czuwają, aby nic złego się nie stało. - To taki znak, że Pan Jezus czeka tu na każdego - mówi duszpasterz.

O otwarciu na wszystkich mówił także bp Edward Dajczak, który 21 sierpnia przewodniczył jubileuszowej Mszy św.

- Chciałbym tą modlitwą ogarnąć wszystkich was, którzy tu jesteście i dla których ten kościół jest domem, miejscem modlitwy i odradzania się; chciałbym też razem z wami pamiętać o chorych i cierpiących, którzy nie mogą tu z nami być; chciałbym też modlić się za wszystkich, którzy tu mieszkają i może nie dostaje im wiary, dlatego nigdy tu nie zajdą. Jednak przecież Bóg umarł za nas wszystkich i czeka każdy odruch serca - mówił pasterz diecezji rozpoczynając Mszę św.

- Nie ma człowieka, który dla Boga nie miałby największego znaczenia - dodał w homilii, zachęcając uczestników Eucharystii, aby zanieśli tę prawdę wszystkim, których spotkają, czyniąc to przede wszystkim świadectwem własnego życia.

Na zakończenie jubileuszowej Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Po niej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na piknik, który odbył się przy sali wiejskiej.

Parafia pw. św. Bartłomieja została erygowana w roku 1971 jeszcze przez sługę Bożego bp. Wilhelma Plutę, ówczesnego administratora gorzowskiego. Diecezja koszalińsko-kołobrzeska powstała rok później. Obecny proboszcz jest 9. pracującym tu duszpasterzem.

Parafia w Rzeczycy istniała również w latach 1923-1945. Jej proboszczem był niemiecki kapłan ks. Erich Steinke. Został on zamordowany przez sowieckich żołnierzy pod koniec wojny. Jego grób do dzisiaj znajduje się na miejscowym cmentarzu.

« ‹ 1 › »
Jubileusz parafii w Rzeczycy

Foto Gość DODANE 21.08.2021

Jubileusz parafii w Rzeczycy

Wspólnota obchodziła 50-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 21 sierpnia.​  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

|

GOSC.PL

publikacja 21.08.2021 20:30

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP EDWARD DAJCZAK
  • JUBILEUSZ PARAFII
  • RZECZYCA

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Rocznica obławy augustowskiej. Aresztowani w lipcu 1945 r. Polacy zniknęli bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Rocznica obławy augustowskiej. Aresztowani w lipcu 1945 r. Polacy zniknęli bez śladu, jakby rozpłynęli się w powietrzu
  • Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
  • Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X