Nowy numer 38/2021 Archiwum

Czasem to my potrzebujemy tej integracji

Trwa 18. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie.

W tym roku w kinie Alternatywa w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej pokazane zostaną 33 filmy konkursowe i 8 seansów dodatkowych. Rozpoczęta 7 września 18. odsłona festiwalu potrwa do 12 września.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Kultura dostępna", dlatego porusza on temat problemów osób z niepełnosprawnością, barier, a także dobrych rozwiązań i praktyk, dzięki którym każdy może aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Wśród wydarzeń towarzyszących projekcjom filmowym są – realizowane także na terenie placówek oświatowych czy w więzieniu – spotkania z artystami i osobami z niepełnosprawnością, konferencja naukowa, warsztaty z języka migowego i audiodeskrypcji.

8 września gośćmi festiwalu byli aktorzy Adam Woronowicz i Marta Lipińska oraz reżyser Marcin Bortkiewicz. Jako jurorzy festiwalu filmowego zgodnie podkreślili wartość tego typu wydarzenia kulturalnego w Polsce i na świecie.

Adam Woronowicz, ujęty projekcjami pierwszych dwóch dni "Integracji...", przyznał, że odtąd podjęcie aktorskiej kreacji osoby z niepełnosprawnością będzie się dla niego wiązało z większą refleksją i odpowiedzialnością. –  Myślę, że z jednej strony jest to rola jak każda inna, jak król, błazen, przestępca czy święty. Po prostu tu jest człowiek, absolutnie integralny ze swoim światem, normalny – powiedział aktor, przyznając, że zarazem taka rola wiąże się z "gigantycznym przestawieniem się, skupieniem, a niekiedy ogromnym wysiłkiem fizycznym". – Czasem to my potrzebujemy tej integracji, pochylenia się, otwarcia się na tę drugą stronę.

Aktor przyznał, że takie wyzwanie aktorskie wymaga zrozumienia świata osób z niepełnosprawnością. – Dlatego obecnie czułbym wielki respekt przed przyjęciem takiej propozycji aktorskiej, bo trzeba być w tym prawdziwym i przejmującym w opowiedzeniu tej historii. To zderzenie się z pełną prawdą o człowieku – powiedział A. Woronowicz.

Czasem to my potrzebujemy tej integracji   Spotkanie, w którego drugiej części wystąpiła Marta Lipińska, poprowadził Łukasz Maciejewski. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W 2021 r. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja" gości w 54 miejscach w Polsce. Filmy prezentowane są w 16 kinach w dużych miastach oraz w 37 małych miejscowościach i instytucjach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama