Nowy numer 38/2023 Archiwum

Od nowa i z nową dynamiką

W Koszalinie odbyło się spotkanie formacyjne dla opiekunów szkolnych kół Caritas.

Do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie przybyło 14 września ponad 30 nauczycieli, opiekunów szkolnych kół Caritas.

W tym roku organizacja kładzie duży akcent na współpracę międzynarodową, stąd gośćmi spotkania są wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności przebywające w Caritas na rocznej praktyce oraz Monika Czajka za Sławoborza, która w wakacje odbyła wolontariat na wyspie Lesbos, w obozie dla uchodźców. Drugim kierunkiem działań SKC jest dalszy rozwój projektów proekologicznych.

- Startujemy ponadto z dofinansowaniem autorskich projektów SKC, w ramach których te koła będą proponować działania na rzecz lokalnej społeczności lub środowiska - mówi Krystian Linnik z Centrum Wolontariatu Caritas w Koszalinie. - Przy czym ważne jest, by te działania były oparte o nauczanie wybranej encykliki papieskiej. 

Dyrektor Caritas ks. Tomasz Roda zachęcał obecnych do otwarcia na nowe inicjatywy. Stwierdził, że są one zainspirowane znakami czasu, zwłaszcza wynikającymi z półtorarocznej pandemii. Zauważając, że udział wolontariuszy w różnych akcjach spada, nawet poniżej poziomu z pierwszej fali pandemii, ukazał rolę opiekunów SKC jako animatorów działań charytatywnych. - Trzeba zacząć od nowa, nauczyć się odczytywać, jakie obecnie są potrzeby ludzi, jakie pomysły warto realizować, z jaką dynamiką. A nade wszystko odkrywać, że jesteśmy wolontariuszami Jezusa Chrystusa i chcemy nieść Jego miłosierdzie, wychodząc na peryferie ludzkiej biedy i samotności - powiedział.

Jak zauważają opiekunowie szkolnych kół Caritas, miniony rok szkolny dla większości akcji był nieudany - ze względu na lockdown nie odbyły się one lub odbyły w szczątkowej formie. - Ani większości planowych akcji, ani takich codziennych, które wynikają z jakiejś konkretnej sytuacji, nie mieliśmy jak realizować. Jedynie w zerówce, w której prowadzone były zajęcia, udało się wprowadzić nowy projekt pn. "Zielone śniadania". Te warsztaty bardzo spodobały się dzieciom - mówi Małgorzata Mieszczuk, opiekunka SKC W Dąbkach.

Podobne spotkania odbędzie się 15 września w Ostrowcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast