Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Krzyż - chwała o. Pio i każdego z nas

Do podążania za Chrystusem drogą pokory, służby, ubóstwa, zachęca koszalinian Triduum ze św. o. Pio.

Triduum z o. Pio odbywające się od 20 do 23 września w parafii pw. św. Wojciecha w Koszalinie składa się z litanii do św. o. Pio, Różańca, Drogi Krzyżowej, adoracji, uczczenia relikwii oraz Mszy św. z nauką o stygmatyku z Pietrelciny. Tegoroczne Triduum z podejmuje temat "Krzyż – chwała o. Pio i każdego z nas", w który wprowadził uczestników o. Zdzisław Duma OFM Cap, asystent prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio Polski północnej i misjonarz miłosierdzia. Kaznodzieja mówił m.in. o pokorze, która jest potrzebna każdemu, kto chce zbliżyć się do Boga. – Przede wszystkim dlatego, byśmy wyrwali się z tej iluzorycznej sfery, którą można określić słowami "wydaje mi się" i abyśmy weszli w tę sferę "być" – stwierdził.

– Św. o. Pio uczył, że wrogami życia duchowego są w człowieku zarozumiałość myśli, ambicji i woli. Dlatego zachęca, abyśmy jako miecza ducha używali pytania: "co masz, czego byś nie otrzymał od Boga?" – mówił kaznodzieja o świętym, który starał się czynić swe serce na wzór Jezusowego i jak On służyć innym. I który podpowiadał, by nie poddawać się zniechęceniu, lecz wypędzać z wyobraźni przygnębiające myśli i uczucia. Błagał, by nie wątpić w Boże miłosierdzie.

Od kilku lat parafia pw. św. Wojciecha w Koszalinie organizuje wrześniowe Triduum z o. Pio. To inicjatywa działającej tu od 2003 roku Grupy Modlitwy o. Pio.

– Czuję się córką duchową św. Ojca Pio, odczuwam w codzienności życia jego opiekę i orędownictwo – mówi Jolanta Piec, animatorka grupy liczącej obecnie 33 osoby. Propagowanie duchowości o. Pio w parafii to sposób jego czcicieli na ewangelizację. Czynią to m.in. poprzez zaangażowanie w liturgię i synod diecezjalny, wolontariat w hospicjum i Domu Samotnej Matki, współpracę z Caritasem, modlitwę w intencjach Kościoła i powierzanych w skrzynce internetowej, organizację festynów i kiermaszy, wzajemne wsparcie duchowe i materialne.

– O. Pio mówił, że podstawową drogą do świętości jest miłość, zachęcał, aby za przykładem Maryi nieść Jezusa do ludzi i służyć im, bo każdy nasz trud czynienia dobra jest ofiara miłą Bogu – dodaje pani Jolanta.

W 2010 r. koszalińska grupa została zarejestrowana w Międzynarodowym Centrum Grup w San Giovanni Rotondo. Spotkania formacyjne i modlitewne odbywają się w pierwsze poniedziałki miesiąca oraz 23. dnia miesiąca. Formacja odbywa się głównie w duchu franciszkańskim poprzez comiesięczne spotkania formacyjne, dni skupienia, rekolekcje, kongresy, pielgrzymki, czuwania lokalne i ogólnopolskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama