Nowy numer 39/2023 Archiwum

Schronienie przed zimą

Śpią w skleconej z desek prowizorycznej konstrukcji, resztę dnia spędzają na dworze. Mieszkańcy Lotynia ruszyli z pomocą parze w kryzysie bezdomności.

Ktoś przyniósł materiały, jakie zostały z remontu domu, ktoś dostarczył worek cementu. Jeden z sąsiadów właśnie przywiózł stare okno. – Zrobimy ościeżnicę i będzie pasować. Jeszcze trochę posłuży – zapewnia. Drzwi, które podarował wcześniej, już są wstawione. Nie zabrakło też ochotników do remontu pozwalającego zaadaptować pomieszczenie gospodarcze na suche i bezpieczne lokum.

– Mamy świadomość, że to rozwiązanie tymczasowe, ale po prostu nie możemy patrzeć bezczynnie. Idzie zima. Jeśli będzie taka jak w ubiegłym roku, oni jej nie przetrwają – mówi Kinga Lewandowska, sołtys Lotynia. Obecnie pani Lucyna i pan Andrzej mieszkają, a raczej koczują w prowizorycznej konstrukcji w pobliżu niewysokich bloków. Jak długo? Nie są w stanie sobie przypomnieć. Nie mają domu od lat. Pozostają pod opieką pomocy społecznej, która dostarcza im m.in. bony żywnościowe. Na więcej się nie zgadzają.

– Wielokrotnie proponowano im miejsce w placówce dla bezdomnych. Za każdym razem odmawiali. Nie chcą trafić do żadnego ośrodka także dlatego, że jednym z wymogów jest abstynencja. To ich wybór, ich decyzja, ale my nie chcemy patrzeć, jak ktoś zamarza obok nas – dodaje sołtys. Pomysł stworzenia zimowej kwatery wyszedł od prezes Lotyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Gdy któregoś dnia przyszedł list polecony z sądu i nie mogliśmy znaleźć Andrzeja, zajrzałam do tej budy i serce mi się ścisnęło. Nawet bezpańskim psom i kotom szykuje się lepsze warunki. Wszystko jest zawilgocone i zbutwiałe – mówi Marianna Kamińska. W jednym z należących do spółdzielni bloków mieszkanie mieli rodzice pana Andrzeja. Po śmierci jego brata stoi puste. – Sprawa jest w sądzie, żeby ustalić spadkobierców. Ale mieszkanie jest też ogromnie zadłużone. Cała sytuacja jest niezmiernie skomplikowana prawnie – wyjaśnia pani prezes.

Jak zauważa sołtys Lotynia, odzew na apel był spory. Materiały budowlane i używane meble przyjeżdżały z całej gminy. Kilka osób podjęło się wykonania prac budowlanych. –  Zbieramy jeszcze odzież, środki higieny osobistej, żywność – dodaje Kinga Lewandowska. Zbiórka potrwa do końca września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast