Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Oddany Bogu i Kościołowi

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy pożegnali Stefana Purola, wieloletniego prezesa jednego z białogardzkich oddziałów Akcji Katolickiej.

Dziękowali za życie społecznika podczas Mszy św. sprawowanej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białogardzie. – Jestem tu, by wyrazić naszą wdzięczność za jego piękne świadectwo, za wszelkie dobro, które potrafił okazać swoim życiem, słowem, zaangażowaniem, prostotą i niezwykłą jednoznacznością. Nie zależało mu na wyróżnieniach i odznaczeniach. W swojej skromności zawsze traktował swe zaangażowanie jak służbę, jak powinność wypływającą z faktu chrztu. Nie żyje się dla siebie, ale dla drugiego człowieka, a w konsekwencji dla Boga – mówił przewodniczący Mszy św. w intencji zmarłego bp Krzysztof Zadarko.

Społecznik

Stefan Purol z Białogardem był związany od dzieciństwa. Jego rodzina przeprowadziła się do miasta nad Parsętą z Chociwla, w którym przyszedł na świat 30 sierpnia 1956 roku. Tu założył rodzinę i tu rozpoczął karierę zawodową. W 1981 roku był uczestnikiem strajku protestacyjnego w białogardzkim zakładzie Unitra-Unitech, a po latach zainicjował wydanie książki dokumentującej tamte wydarzenia. Angażował się w sprawy społeczne zarówno jako miejski radny, którym był przez cztery kadencje, jako pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie czy starostwa powiatowego, gdzie zajmował się pozyskiwaniem środków pomocowych i realizowaniem programów na rzecz osób niepełnosprawnych, jak i po godzinach, gdy szefował oddziałowi Akcji Katolickiej działającemu przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– To nie przypadek, że Pan Bóg na naszej drodze zawsze stawia ludzi, od których możemy się wiele nauczyć. Na mojej, jako proboszcza, postawił w którymś momencie świętej pamięci Stefana. Uczyliśmy się od siebie nawzajem rzeczy i spraw, które niekiedy były trudne. Czasami może nie zgadzaliśmy się, ale w miłości do Pana Jezusa potrafiliśmy to rozwiązywać. Takiego mam Stefana w sercu i pamięci. Był oddany Bogu i Kościołowi – podkreśla ks. Jan Gardulski, proboszcz wspólnoty.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy