Bp Edward Dajczak zainaugurował w koszalińskiej katedrze etap diecezjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Zwołany po raz pierwszy w historii przez papieża Franciszka synod biskupów nie ograniczy się tylko do episkopatów i ekspertów – szerokie konsultacje zostaną przeprowadzone wśród całego Ludu Bożego. – Ojciec Święty chce wybudzić Kościół święty do pełniejszego życia. Każdego z nas, bez wyjątku, na miarę darów i charyzmatów, które Bóg wszczepił w nasze serca – podkreślał bp Edward Dajczak.
Jak zauważa hierarcha, ogólnoświatowy synod wpisuje się w trwający synod diecezjalny. – Mam nadzieję, że ten drugi impuls przekazany przez Ojca Świętego będzie ożywieniem dla wspólnoty Kościoła naszej diecezji – dodaje. – Pytanie, czyśmy się nie zasiedzieli, jest zasadne. Sam muszę się poderwać, ale wołam i do was: pozwólmy Jezusowi, żeby Ewangelię wypisywał na naszych twarzach, sercach, rękach; w naszych rodzinach, w naszym życiu. Pozwólmy, by ona była czytelna także dla tych, którzy nie zgłębiają treści, czytają tylko nagłówki – apelował bp Dajczak.
– Pozwólmy Bogu, aby tak pisał na nas Ewangelię, żeby ci, których tu nie ma, nie mogli jej nie zauważyć. Może się zdziwią prostym czynem, miłością jako odpowiedzią na agresję. Jak mamy im powiedzieć o Jezusie? Słowa się dzisiaj zdewaluowały, ale trudno ominąć świadka. Może prowokować, wywoływać złość, dziwienie, ale nie da się przejść obok niego obojętnie – dodał biskup.
Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a wreszcie w 2023 – powszechna.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się