Statuetki z wizerunkiem kardynała nominata trafiły do rąk działaczki społecznej, wolontariuszki i katolickich mediów.
Nagroda „Radość płynie z nadziei”, ustanowiona przez bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i diecezjalną Caritas, upamiętnia dzieło i osobę kard. Ignacego Jeża, a także inspiruje diecezjan do krzewienia wartości chrześcijańskich. 17 października podczas uroczystej gali w Filharmonii Koszalińskiej statuetki z jego wizerunkiem trafiły do rąk działaczki społecznej, wolontariuszki i katolickich mediów.
Wszyscy laureaci podkreślali, że ich wyróżnienie obejmuje dużą grupę ludzi – współpracowników, wolontariuszy, bliskich, co bp Dajczak nazwał piękną litanią, poruszony obrazem różnorodnego Kościoła diecezjalnego. Sztuką nazwał takie widzenie sprawy, które łączy ludzi w służbie, a nie dzieli. – Jestem szczęśliwy, że to się właśnie dokonuje, bo wtedy jest Kościół. Pojawiła się piękna różnorodność. Tak to jest, gdy się pozwala robić Bogu to, co On chce – powiedział biskup.
Radosny głos
– Ciężka jest ta statuetka, ale na szczęście nie dźwigam jej sama, bo nie jest to tylko moja nagroda. Po moim nazwisku przy nominacji powinno pojawić się 50 nazwisk osób, które mnie wspierają – powiedziała Monika Czajka ze Sławoborza, odbierając nagrodę za akcje edukacyjne, wolontariackie i ewangelizacyjne inspirujące młodych ludzi do stawania się świadkami wiary i czynienia miłosierdzia.
Kapituła nagrody dostrzegła w młodej diecezjance radosny głos Kościoła. Monika Czajka dociera bowiem z przekazem wiary nie tylko do młodzieży w mediach społecznościowych i Radiu Emaus, objaśniając Ewangelię, encykliki czy dylematy związane z wiarą, ale przede wszystkim do parafian kościoła w Sławoborzu, organizując tam czuwania, prowadząc scholę, sprawując funkcję sekretarza zespołu synodalnego. Jest inicjatorką ekologicznego punktu wymiany przedmiotów „On-Eko”. Była wolontariuszką Caritas Polska w obozie dla uchodźców Moria.
Za mała scena
Druga statuetka – za determinację i wieloletnią pracę na rzecz budowania katolicko-społecznej rzeczywistości diecezji, a w szczególności miasta Szczecinka – trafiła do rąk Krystyny Czajki-Opanowicz, sprawującej funkcje kierownicze w „Civitas Christiana”. Dzięki niej w ciągu ostatnich trzech dekad odbyło się wiele wystaw, projekcji filmowych, konferencji i debat dotyczących Kościoła na ziemi szczecineckiej, m.in. w ramach Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Domino”, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Fundacji „Z Pomocą Rodzinie”. Laureatka przyczyniła się do nadania jednemu ze szczecineckich rond imienia ks. Jana Lisa, organizuje prace porządkowe na grobach księży pochowanych na szczecineckim cmentarzu.
– Dzisiejsze wyróżnienie traktuję jako nagrodę dla środowisk, w których pracowałam, ta duża scena na pewno by nas nie pomieściła – powiedziała pani Krystyna, na pierwszym miejscu wymieniając wsparcie patrona Nagrody, kard. Jeża.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się