W diecezjalnym sanktuarium spotkali się przedstawiciele wspólnot charyzmatycznych, żeby razem modlić się, ale i zastanawiać nad wspólnym działaniem na polu ewangelizacyjnym.
Dzień Jedności w Skrzatuszu zgromadził przedstawicieli ponad 20 wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Nie zabrakło też kilku reprezentacji innych wspólnot charyzmatycznych.
− Ojciec Święty Franciszek dał wskazówkę, by wspólnoty, które starają się mocniej odkrywać Ducha Świętego i charyzmaty, łączyły się w działaniu. To nam się od kilku lat udaje, co potwierdza choćby przeżywany właśnie Dzień Jedności. Ale realizuje się to również w codziennej służbie: zarówno przy organizowaniu dużych wydarzeń, jak Forum Charyzmatyczne w Koszalinie, czy niewielkich przedsięwzięć na gruncie parafialnym. Zachęcamy do tego, by wspólnoty i grupy razem tworzyły jakieś wydarzenie: np. Żywy Różaniec omadla przedsięwzięcie, grupy charyzmatyczne ewangelizują, zespoły charytatywne dbają o to, by nie brakowało czegoś dla ciała. To się w wielu przypadkach już udaje – wyjaśnia ks. Bogusław Fortuński, diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym.
Perspektywy
Dzień Jedności to również okazja do wypracowywania nowych rozwiązań. – Na nowo odkrywamy, że Odnowa w Duchu Świętym jest nie tylko wspólnotą modlitewną, ale też grupą posługi. Z relacji z Jezusem, w mocy Ducha staramy się czynić rozmaite posługi ewangelizacyjne w parafii. To czasami są niewielkie przedsięwzięcia, jak choćby Koronka na ulicach miast, ale chodzi o to, by wychodzić w miejskie przestrzenie, poza kościelne mury i pokazywać, że Kościół żyje – dodaje duszpasterz.
To szczególnie potrzebne w trudnym czasie nieustającej pandemii. – Dzielimy się zarówno obawami i trudnościami, które przyniósł ten czas, jak i tym, że można zrobić wiele dobra. Poza lękiem ludzie mają też potrzebę odnajdywania siły i odwagi, a to daje Pan Bóg. Te spotkania liderów są bardzo pomocne, bo pokazują nam szerszą perspektywę, drogę, którą oni już sprawdzili – zauważa Edyta Boruch, liderka wspólnoty Droga Życia, działającej przy parafii św. Antoniego w Wałczu. – W parafii powstał kanał na YouTube, profesjonalnie transmitujący Msze św. i nabożeństwa. To właśnie owoc współpracy: bazę dało działające przy parafii stowarzyszenie, ale wszystkie wspólnoty dokładały cegiełkę – dodaje.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się