Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Przypominać, opowiadać

Montażem słowno-muzycznym i konkursem plastycznym kaliska parafia uczciła rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Słuchając papieskiego nauczania i śpiewając piosenki, parafianie zakończyli tygodniowe wspominanie świętego papieża.

Rozpoczęli Dzień Papieski zbiórką na rzecz utalentowanej i niezamożnej młodzieży, objętej programem stypendialnym Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zakończyli zaś tydzień później, śpiewając i rysując. Jak zauważa ks. Tomasz Jaskółka, to przede wszystkim sposób na opowiadanie o papieżu pokoleniom, które już nie zdążyły spotkać się ze św. Janem Pawłem II na ziemi.

– To także zaproszenie do wsłuchania się w papieskie przesłanie, które niczego nie traci na aktualności, choć mijają lata. Przypomniała mi się pielgrzymka z 1983 roku, w czasie jeszcze niezniesionego stanu wojennego, kiedy Jan Paweł II mówił: „Pokój tobie, ojczyzno moja”. Czy patrząc na to, co się dzisiaj dzieje, nie chce nam tego samego powiedzieć? Warto też, żebyśmy sobie przypominali, że mamy wielkiego orędownika w niebie. Wierzymy przecież, że w świętych obcowaniu papież wciąż jest z nami – mówi proboszcz parafii w Kaliszu Pomorskim.

On nadal nas prowadzi

Co do tego nie ma wątpliwości Martyna Frańczak, jedna z utalentowanych kaliszanek, która wzięła udział w koncercie, śpiewając z przekonaniem słowa o tym, że Jan Paweł II nadal nadaje kierunek. – Dowiaduję się o nim przede wszystkim w domu, z opowiadań mamy czy babci. Zdarza nam się też wędrować po jego śladach, podczas rodzinnych wyjazdów. Bardzo to wtedy przeżywam, bo czuję, że Jan Paweł II, choć już go nie ma na ziemi, wywiera ogromny wpływ na moje życie. Towarzyszy mi duchowo, czuję, że mogę liczyć na jego pomoc. On nadal nas prowadzi – zapewnia czternastolatka. Koncert w parafialnym kościele połączył pokolenia. Obok młodych artystów ze świetlicy miejskiej wystąpili utalentowani seniorzy oraz śpiewająca grupa Przyjaciele. Piosenki i wiersze przeplatały odtwarzane fragmenty papieskiego nauczania. Wydarzenie zorganizowano w parafii dopiero po raz drugi, ale jego organizatorzy mają nadzieję, że uda się je kontynuować.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy