Nowy numer 15/2024 Archiwum

Terytorialsi uporządkowali mogiły żołnierzy w Kołobrzegu

Żołnierze 142 Batalionu Lekkiej Piechoty z Trzebiatowa wzięli udział w akcji sprzątania grobów na kołobrzeskim cmentarzu.

Terytorialsi rozpoczęli prace porządkowe od kwatery żołnierzy Armii Krajowej. Uporządkowali alejkę przed pomnikiem, zgrabili liście, umyli nagrobki. Ich akcja spotkała się z wdzięcznością członków rodzin i znajomych zmarłych bohaterów, którzy odwiedzają ich groby, jednak sami już nie mają siły i zdrowia, by je porządkować.

Ponadto żołnierze uporządkowali alejki i groby na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu, gdzie spoczywają polegli w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Patronem 14 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Szczecinie, do której należy batalion w Trzebiatowie, jest pułkownik Stanisław Sędziak, ps. „Warta”, cichociemny, żołnierz Armii Krajowej. Działalność tej formacji opierała się nie tylko na świetnym wyszkoleniu, ale również służbie ojczyźnie, rozumianej jako wierność i stawianie na wysokie morale budowane poprzez pracę u podstaw. Tego rodzaju akcje, poprzez angażowanie się w potrzeby lokalnych społeczności, pomagają nie tylko realizować misję Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także dbać o pamięć o polskich żołnierzach, oddanych swoim życiem w walkę o wolność i niepodległość Polski, dziś spoczywających w wojskowych mogiłach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy