W wieku 89 lat odszedł Juliusz Sienkiewicz, etnograf, przez wiele lat związany z Muzeum w Koszalinie, wnuk autora Trylogii.
Swojego wieloletniego dyrektora pożegnało we wtorek na stronach internetowych koszalińskie muzeum: „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Zapamiętamy go jako człowieka z ogromnym dystansem do siebie i do słynnego nazwiska, towarzyskiego, obdarzonego dużym poczuciem humoru; jako uroczego gawędziarza i kochającego swoją pracę muzealnika” – napisano.
Juliusz Sienkiewicz urodził się w 1932 r. Z wykształcenia był etnografem. W 1968 roku rozpoczął pracę w Państwowym Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków w Koszalinie. W koszalińskim muzeum pracował od 1975 r. najpierw jako kierownik Działu Etnografii, a od 1990 r. jako dyrektor instytucji. Na emeryturę przeszedł w 1997 r.
Był wnukiem pisarza Henryka Sienkiewicza, ale jak wspominał z humorem „to dziedzictwo ciążyło mu tylko w latach szkolnych, podczas omawiania lektur”.
„W dorosłym życiu nie tylko docenił twórczość dziadka-noblisty, ale stał się piewcą historii swojego rodu, którą w barwny sposób przedstawiał podczas licznych spotkań z młodszymi i starszymi czytelnikami Trylogii” – wspominają pracownicy Muzeum w Koszalinie.
Juliusz Sienkiewicz był jednym z 25 żyjących w Polsce i za granicą potomków Henryka Sienkiewicza. Miał dwie siostry: Jadwigę oraz Marię, która była aktorką. Był ojcem byłego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.