Nowy numer 21/2024 Archiwum

Balsam na serce

Mieszkańcy Miastka uczą się metody lectio divina w ramach cotygodniowych "Spotkań ze słowem Bożym".

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Miastku nie brakuje grup preferujących modlitwę opartą na Piśmie św. Od lat funkcjonują tu domowe kręgi biblijne "Św. Paweł" i "Galilea". Nową formę pn. „Spotkania ze słowem Bożym” zaproponował wiernym wikariusz ks. Dariusz Turowski. Bazą formacyjną cotygodniowych spotkań w salce parafialnej są materiały audiowizualne Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie pt. "Nowa jakość życia". Kilkunastominutowy filmowy komentarz do liturgii słowa z najbliższej niedzieli jest wstępem do półgodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele, a następnie do codziennej pracy własnej nad tekstem. Kolejne spotkanie grupy rozpoczyna się dzieleniem na temat dobrych doświadczeń, ale i trudności napotkanych w trakcie medytacji.

– Są oczywiście różne sposoby modlitwy słowem Bożym, my korzystamy z formuły znanej w Kościele od wieków jako lectio divina. W ten sposób zachęcamy wiernych do pogłębionej modlitwy, dzięki której wchodzi się z Bogiem w autentyczny życiowy dialog – powiedział ks. Turowski dodając, że ta modlitwa czyni wiosnę duchową w jego sercu. – Dzięki lectio divina zobaczyłem swoje życie tak, jak Bóg je widzi, bo kiedy zaczynam czytać Biblię, wtedy Bóg czyta mi moje życie. Dlatego chcę tą metodą dzielić się z innymi. Zresztą już po kilku spotkaniach w parafii widać, że tak przeżywane słowo Boże pracuje w ludziach, że rzeczywiście przygotowuje ich do niedzielnej liturgii słowa.

– Słowem Bożym trzeba żyć jak chlebem, na co dzień. Wtedy inaczej się myśli, czuje, inaczej widzi sprawy, potrafi się odnieść je do sumienia. I rozpoznaje się jakie pułapki zastawia życie. A Kościół daje nam te lekcje codziennie – mówi pani Bożena, jedna z uczestniczek spotkań biblijnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy