W przededniu Międzynarodowego Dnia Wolontariusza diecezjalna Caritas zaprosiła dorosłych i młodych wolontariuszy na Galę Wolontariatu.
Uroczystość odbyła się 3 grudnia w siedzibie Caritas w Koszalinie, a także była dostępna dzięki transmisji internetowej na fanpage'u Caritas. Laureatów Wolontariatu Caritas wyłoniono w trzech kategoriach: wolontariatu indywidualnego, parafialnych zespołów Caritas i szkolnych kół Caritas. Nagroda ma aktywizować wolontariuszy, bo mimo licznych zespołów i kół nie wszystkie angażują się na miarę potrzeb. Sporą część z nich zablokowała pandemia, a powrót do regularnej działalności jest trudny. Stąd pomysł, by docenić tych, którzy w pandemii nie tylko nie zwolnili tempa, ale je wręcz wzmogli.
- Przyznając nagrodę, przyglądaliśmy się pracy wolontariuszy i całych zespołów, zaangażowaniu w akcje, ocenialiśmy innowacyjność podejmowanych działań, a także kreatywność w tworzeniu własnych projektów - mówi Krystian Linnik, koordynator Caritas. - Zależy nam, by pokazywać ludzi, którzy bez względu na pandemię czy inne przeciwności animują akcje, realizują projekty, w tym również autorskie.
Pierwsza statuetka trafiła do Radosława Kiersztyna z Koszalina, który od początku pandemii działa w ramach grupy Skrzydlata Kompanija. Przyciągnął do Caritas innych wolontariuszy, zaangażował się w dowożenie paczek z produktami do osób potrzebujących. Po zakończeniu lockdownu nie przestał wspierać seniorów - przewozi ich na zajęcia terenowe, wydarzenia Caritas w innych miejscowościach.
- To daje mi satysfakcję, ale też jestem wdzięczny za to, że pandemia wciągnęła mnie w działanie. Nie planowałem tego, to był taki zryw, ale ta chęć we mnie trwa - mówi R. Kiersztyn. Jak dodaje, z dwojgiem poznanych w pandemii seniorów związał się na stałe już poza projektem - obdarzyli go zaufaniem i proszą nadal o pomoc.