Nowy numer 21/2024 Archiwum

Przedświąteczna diecezja

Adwent to tradycyjnie czas, kiedy wiele parafii podejmuje przedświąteczne akcje charytatywne.

Sporo akcji to różne wersje caritasowej "Pustej choinki". Na choince lub świątecznej dekoracji ustawionej w kościele pojawiły się karteczki z imionami dzieci, które parafia chce obdarować paczkami na święta. Zabraną z kościoła karteczkę należy zrealizować – przygotować paczkę według podanego opisu i odnieść do wyznaczonego w parafii miejsca, skąd trafi do beneficjenta. Taką akcję pn.„Podaruj dziecku radość" rozpoczęli franciszkanie w Kołobrzegu oraz jako „Paczkę od św. Mikołaja” salezjanie w Słupsku, a także parafia mariacka w Sławnie, parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Miastku.

W podobnej formie kapucyni w Pile i parafia pw. św. Michała Archanioła w Świdwinie promują akcję Fundacji Małych Stópek pn. „Paczuszka dla maluszka”. Polega ona na zabraniu z choinki papierowej bombki i wypełnieniu podanych na niej zobowiązań.

W ramach "Pustej choinki" paczki świąteczne o wartości 50 zł – dla osób samotnych lub będącej w trudnej sytuacji – przygotowują parafianie kościoła pw. św. Józefa w Połczynie Zdroju.

Parafia pw. św. Wojciecha w Koszalinie wzorem ubiegłych lat rozpoczęła akcję „W urodzinowym prezencie dla Jezusa”. Przy ołtarzu umieszczona jest choinka, na której wiszą parafialne bombki, których zabranie do domu oznacza przekazanie 50 zł na pokrycie kosztów turnusu rehabilitacyjnego 9-letniego Damianka.

Dom Dziecka wspiera przed świętami parafia pw. NMP Gwiazdy Morza w Ustce. W kościele wystawiono Worek Świętego Mikołaja, do którego wierni składają słodycze dla dzieci.

Natomiast parafia saletynów w Trzciance ze współpracy z fundacją „Mikołaj z Wyobraźnią Miłosierdzia” ustawiła w kościele choinkę, na której zawieszono bombki z listą produktów dla podopiecznych Stowarzyszenia Hospicjum Trzcianka i Hospicjum Sióstr św. Elżbiety w Złotowie.

Wierni niektórych parafii, jak Świętej Rodzinie w Pile, składają do skarbony ofiary pieniężne, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla dzieci, zaś dla osób starszych i samotnych zamówione gotowe posiłki na Wigilię.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Pile zachęca do nabywania mikołajkowych cukierków – krówek w firmowych papierkach z cytatami z "Dzienniczka" św. Faustyny – z których dochód przeznaczony zostanie na przygotowanie paczek dla dzieci. Podobną akcję realizuje parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Słupsku.

Wiele parafii zbiera żywność i środki czystości dla ubogich i samotnych, wystawiając w kościele kosz na produkty żywnościowe lub przekazując wiernym Torby Charytatywne Caritas. Zebrane produkty trafią przed świętami do potrzebujących parafian.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy